Կամերային նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը «Երաժշտական հրավառություն» համերգային ծրագրով մեկնում է աշնանային հյուրախաղերի Ֆրանսիա և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, որի ընթացքում կներկայացնի բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Համերգաշարը կմեկնարկի սեպտեմբերի 16-ին՝ երևանյան համերգով. հանդիսատեսին կներակայացվեն Ղազարոս Սարյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Արամ Խաչատրյանի, Շառլ Ազնավուրի, Վաղարշակ Կոտոյանի, Կոնստանտին Պետրոսյանի և Էդգար Հովհաննիսյանի ստեղծագործությունները։
Հյուրախաղերի ժամանակացույց՝
Սեպտեմբերի 25` Փարիզ
Սեպտեմբերի 28` Սիեթլ
Սեպտեմբերի 29` Լաս Վեգաս
Հոկտեմբերի 2` Լոս Անջելես
Հոկտեմբերի 4` Նյու Յորք
Հոկտեմբերի 5` Բոստոն
Հյուրախաղերի ընթացքում կհնչեն Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Տիգրան Մանսուրյանի և Շառլ Ազնավուրի նոր գործիքավորված գլուխգործոցները՝ մաեստրո Սիփան Օլահի ղեկավարությամբ։
Մենակատարներ՝
Սիփան Օլահ՝ տենոր, գեղարվեստական և համերգային ղեկավար (Միացյալ Թագավորություն)
Հայարփի Եղիկյան. սոպրանո (Միացյալ Թագավորություն)
Աստղիկ Վարդանյան. ջութակ
Սոնա Բարսեղյան. դաշնամուր
Ջոել Մարտին. դաշնամուր (ԱՄՆ)
Հակոբ Մուրադյան. հոբոյ (Հայաստան-Ֆրանսիա)
Աշոտ Ղարիբյան. թավջութակ

Chamber Orchestra to perform in France and USA
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the State Chamber Orchestra of Armenia is embarking on an autumn tour to France and the United States of America with the “Musical Fireworks” concert program, during which it will perform exclusively works by Armenian composers.
The concert series will kick off on September 16 with a concert in Yerevan. The audience will be presented with works by Ghazaros Saryan, Alexander Harutyunyan, Aram Khachaturian, Charles Aznavour, Vagharshak Kotoyan, Konstantin Petrosyan and Edgar Hovhannisyan.
Tour Schedule:
September 25, Paris
September 28, Seattle
September 29,, Las Vegas
October 2, Los Angeles
October 4, New York
October 5, Boston
The tour will feature newly orchestrated masterpieces by Komitas, Aram Khachaturian, Robert Amirkhanian, Tigran Mansurian and Charles Aznavour, conducted by maestro Sipan Olah.
Soloists:
Sipan Olah: tenor, artistic and concert director (United Kingdom)
Hayarpi Yeghikyan: soprano (United Kingdom)
Astghik Vardanyan: violin
Sona Barseghyan: piano
Joel Martin: piano (USA)
Hakob Muradyan: oboe (Armenia-France)
Ashot Gharibyan: cello