Տանիքը՝ Հայաստան. կներկայացվի ազգային փոքրամասնությունների մշակույթը
Հոկտեմբերի 5-ին Ապարանի մշակույթի կենտրոնում կկայանա «Տանիքը՝ Հայաստան» խորագրով ամենամյա մշակութային միջոցառումը՝ նվիրված Հայաստանի ազգային փոքրամասնություններին։
Այս տարի միջոցառումն ունենալու է երկու հիմնական ուղղություն՝ մշակույթ և խոհանոց։
Ազգային փոքրամասնությունների մշակութային ժառանգությունը ներկայացնելու նպատակով՝ Ապարանի մշակույթի կենտրոնի դահլիճում կանցկացվի համերգ։
Այնուհետև, մշակութային ծրագրին կհաջորդի ազգային խոհանոցների ցուցադրությունը․ հատուկ ձևավորված գաստրոզոնայում համայնքների ներկայացուցիչները ներկաներին կհյուրասիրեն ինչպես նախապես պատրաստված, այնպես էլ տեղում պատրաստվող ավանդական ուտեստներ՝ ներկայացնելով նաև դրանց բաղադրատոմսերն ու պատրաստման եղանակները։
Միջոցառմանը կմասնակցեն Հայաստանի ասորական, հրեական, հունական, եզդիական, գերմանական, ռուսական, բելառուսական, ուկրաինական, վրացական, քրդական և լեհական համայնքները։
Նախագիծն իրականացվում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի կողմից՝ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ և ազգային փոքրամասնությունների 11 համայնքների մասնակցությամբ։

“Roof is Armenia”. The culture of national minorities will be presented in Aparan
On October 5, the Aparan Cultural Center will host the annual cultural event “Roof is Armenia,” dedicated to the national minorities of Armenia.
This year, the event will have two main directions: culture and cuisine.
The Assyrian, Jewish, Greek, Yezidi, German, Russian, Belarusian, Ukrainian, Georgian, Kurdish and Polish communities of Armenia will participate in the event. To present the cultural heritage of national minorities, a concert will be held in the Aparan Cultural Center.
Then, the cultural program will be followed by a demonstration of national cuisines: in a specially designed gastrozone, community representatives will treat those present to both pre-prepared and locally prepared traditional dishes, also presenting their recipes and cooking methods.
The project is implemented by the State Philharmonia of Armenia with the support of the Government of the Republic of Armenia and with the participation of 11 communities of national minorities.
“Roof is Armenia”. The culture of national minorities will be presented in Aparan · Armenian National Music