Վաչե Շարաֆյանի «Ձգողականություն» օպերան՝ ըստ Լևոն Շանթի «Հին աստվածների»
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում դեկտեմբերի 1-ին և 2-ին տեղի կունենա Վաչե Շարաֆյանի «Ձգողականություն» երկու գործողությամբ բալետային ներկայացման պրեմիերան:
Բեմադրության երաժշտական ղեկավարը և դիրիժորը ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյաննն է, լիբրետոյի և գեղարվեստական գաղափարի հեղինակ՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նարինե Գրիգորյան, բեմադրող բալետմայստեր՝ Արա Ասատուրյան, բեմադրության և զգեստների նկարիչ՝ Վիկտորիա Ռիեդո-Հովհաննիսյան:
Ներկայացման հիմքում Լևոն Շանթի «Հին աստվածներ» պիեսն է: Աբեղան փրկում է նավակից ջուրն ընկած աղջկան: Կնոջը գրկած վանականը չի կարողանում մոռանալ թաց մարմինը, ծովի հետ կռիվը, բնության տարերքը... Բնությունը ձգում է նրան: Աբեղան կանգնում է երկընտրանքի առաջ՝ ասկետիկ կյանք, թե՞ լիարժեք կյանքով ապրելու անհագ ցանկություն... Միաբանությունն ուզում է նրան ետ պահել մեղավոր քայլից. «...այն անդամը, որ քեզի կգայթակղեցնե, կտրե ու դուրս նետե քեզմե...»: Իսկ բնությունը կանչում է... Վանահայրը իր սրտի ցանկությունը խեղդում է մտքի, կամքի ուժով և որոշում է քանդել նորաստեղծ եկեղեցին ու շինել նորը... Միտք, թե՞ սիրտ, լույս թե՞ խավար՝ այս ընտրության մեջ մարդ հաճախ ընկնում է ծայրահեղության մեջ՝ չտեսնելով, որ Աստծո ստեղծած բնությունը հենց հակադրությունների միասնությունն է...

Vache Sharafyan's "Gravity" Ballet to be based on "Ancient Gods" by Levon Shant
The world premiere of the ballet in two acts "Gravity" by Vache Sharafyan will take place at the A. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet on December 1 and 2.
The musical director and conductor of the performance is Karen Durgaryan, the Honored Artist of the Republic of Armenia, the author of the libretto and the artistic idea is Narine Grigoryan, the Honored Artist of the Republic of Armenia, the choreographer is Ara Asaturyan, the stage and costume designer is Victoria Riedo-Hovhannisyan.
The play is based on "Ancient Gods" by Levon Shant. The hieromonk saves the girl who fell into the water from the boat. The monk hugging the woman can't forget the wet body, the fight with the sea, the elements of nature... Nature attracts him. Hieromonk faces a dilemma: an ascetic life or an insatiable desire to live a whole life... The Congregation wants to dissuade him from a sinful step. "...the member that will tempt you, cut it off and throw it out..." And nature calls... The abbot stifles his heart's desire with the power of his mind and will and decides to destroy the newly created church and build a new one... Mind or spirit, light or darkness, in this choice, a person often falls to extremes: not seeing that God's created nature is the very unity of opposites...