Կոմիտասի գրադարանը. նոր ցուցադրություն
Սեպտեմբերի 24-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում բացվել է «Կոմիտասի գրադարանը. եվրոպական լեզուներով գրականություն» խորագրով ցուցադրությունը։ Ցուցադրության պաշտոնական բացման օրը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններ։
Ցուցադրությունը նպատակ ունի հանրությանն առաջին անգամ ներկայացնել Կոմիտասի՝ տարբեր արխիվներում պահվող ամբողջական գրադարանը, ինչպես նաև ժամանակակիցների հուշերի և վավերագրերի հիման վրա վերականգնել Վարդապետի գրադարանի կորսված մասը:
Կոմիտասի գրադարանը բաղկացած է հայերեն, ռուսերեն, գերմաներեն, հունարեն, ֆրանսերեն, իտալերեն, պորտուգալերենգրքերից: Այն ներառում է նաև հարմոնիայի, պոլիֆոնիայի, ձայնամարզության, դաշնամուրային նվագի, գործիքագիտության, կոմպոզիցիայի, խազաբանության, երաժշտական երկի ձևի ու բովանդակության, դիրիժորական ու խմբավարական արվեստի մասին ուսումնական ձեռնարկներ, երաժշտության պատմությանը նվիրված աշխատություններ, ինչպես նաև երաժշտական բառարաններ, բազմաթիվ ամսագրեր՝ հրատարակված Միջազգային երաժշտական ընկերության կողմից։
Նախագիծն իրականացնում են Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակությունն ու ՅՈՒՆԻՔ Հայաստանյան կլաստերը: Ցուցադրությունն իրականացվում է Գրականության և արվեստի թանգարանի հետ համագործակցությամբ՝ Եվրոպական ժառանգության օրերի և Եվրոպական լեզուների օրվա շրջանակում։ Ցուցադրության համադրող՝ Մարինե Հարոյան։

Komitas Library։ A new exposition
On September 24, the Komitas Museum-Institute opened the "Komitas Library. Literature in European Languages "exhibition. The Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorin, Deputy Minister of Education and Science Ara Khzmalyan, Ambassadors of EU member states made welcoming statements during the opening.
The purpose of the exhibition is to present the complete library of Komitas kept in various archives, as well as the lost part of the Vardapet restoration library based on documents. Komitas library consists of Armenian, Russian, German, Greek, French, Italian and Portuguese works on the history of music, as well as music dictionaries, magazines published by the International Music Society.
The project is implemented by the Komitas Museum-Institute, the European Union Delegation to Armenia and the UNIK Armenia cluster. The curator of the exposition is Marine Haroyan.