Կոմիտասի անվան քառյակը կընդգրկվի Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի կազմում
Այսուհետ Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը կընդգրկվի «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կազմում։ Ինչպես նշված է ԿԳՄՍ նախարարության կայքում՝ ընդգրկվելով Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի կազմում՝ Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը ձեռք է բերում փորձերի և համերգային գործունեություն իրականացնելու անհամեմատ ավելի բարենպաստ պայմաններ, ընդ որում՝ առանց լրացուցիչ վճարի:
Քառյակը չունի սեփական դահլիճ և իր փորձերն իրականացնում է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի տարածքում, հաստիքակազմը բաղկացած է 6 հոգուց, որից 4-ը՝ ստեղծագործական կազմի անդամներ, 1 տնօրեն և 1 հաշվապահ: Կոմիտասի անվան ազգային քառյակի բնականոն գործունեությանը խոչընդոտում են համերգների կազմակերպման, տոմսային տնտեսության վարման, գովազդի ու տեղեկատվության ապահովման, մշտական փորձասենյակի բացակայության և դահլիճների վարձակալության հետ կապված խնդիրները:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ՝ միավորումը կնպաստի կամերային ժանրում միասնական քաղաքականությանը, քանի որ «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ներքո արդեն իսկ գործում են Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, Հնագույն երաժշտության «Տաղարան» համույթը, «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, առկա է ադմինիստրատիվ և տեխնիկական սպասարկում իրականացնող աշխատակազմ։
Կոմիտասի անվան քառյակը կընդգրկվի Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի կազմում · Armenian National Music

Komitas National Quartet will be included in the National Chamber Music Center
From now on, the Komitas National Quartet will be included in the "National Chamber Music Center" NSCO.
According to the ESCS Ministry, being included in the National Chamber Music Center, the Komitas National Quartet acquires much more favorable conditions for rehearsals and concert activities, without additional payment. The quartet doesn't have its own concert hall, the rehearsals were taking place at Yerevan Komitas State Conservatory. The quartet's activity is hampered by problems with organizing concerts, running a ticket office, permanent rehearsal room, and renting halls.
According to the Ministry, the unification will contribute to a common policy in the chamber genre, as the State Chamber Orchestra of Armenia, the State Chamber Choir of Armenia, the Tagaran Ensemble of Ancient Music, and Yerevan State Chamber Choir, and the Hover State Chamber Choir already operates under the National Chamber Music Center and has an administrative and technical staff.
Komitas National Quartet will be included in the National Chamber Music Center · Armenian National Music