Մեկնարկում է Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության երկրորդ միջազգային փառատոնը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր Հայաստանում կանցկացվի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության երկրորդ միջազգային փառատոնը:
Հայաստանյան երգեհոնահարների հետ միասին փառատոնն իրենց ներկայությամբ կզարդարեն Ջոշեմ Շուրմանը (Նիդերլանդներ), Էուջենիո Մարիա Ֆաջանին (Իտալիա), Պիտեր Կլայիներթը (Գերմանիա), Նարինե Սիմոնյանը (Ֆրանսիա), Սալվատորե Պրոնեստին (Իտալիա/Գերմանիա):
Հայկական երգեհոնային դպրոցը կներկայացնեն Աննա Բակունցը, Կարինե Հովհաննիսյանը, Հարություն Թագվորյանը, Թերեզա Ոսկանյանը, Հովհաննես Մանուկյանը, Արմեն Աղաջանյանը, Դավիթ Հովհաննիսյանը, Լուսին Սառաջյանը, Լուսինե Հարությունյանը, Վահագն Մարգարյանը, Մարինա Նահապետյանը, Արփինե Հարությունյանը և այլք:
Փառատոնային համերգները կանցկացվեն Երևանում, Կապանում, Չարենցավանում և Գյումրիում: Կիրականացվեն նաև Կոմիտասին և Ավետ Տերտերյանին նվիրված ծրագրային համերգներ: Կհնչեն ինչպես դասական երգեհոնային, այնպես Էլ հայկական երաժշտական գոհարների երգեհոնային մշակումներ և հայ հեղինակների երգեհոնային ստեղծագործություններ:
Փառատոնի ընթացքում կանցկացվեն վարպետության դասեր արտերկրից ժամանած երգեհոնահարների կողմից:
Սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 19:00-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա փառատոնի բացման համերգը՝ նվիրված Կոմիտասի 155-ամյակին:
Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության առաջին միջազգային փառատոնն անցկացվել է 2022 թվականին, որին արտերկրից մասնակցել էին Ֆաբիո Մաչեռան (Իտալիա), Լադա Լաբզինան (Ռուսաստան), Կոնստանտին Վոլոստնովը (Ռուսաստան), Ժան-Պիեռ Սթեյվերսը (Նիդերլանդներ), Եվգենի Ավրամենկոն (Ռուսաստան): Վերջին երկու երգեհոնահարները համերգներով հանդես էին եկել նաև Չարենցավանում ու Կապանում:
Մեկնարկում է Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության երկրորդ միջազգային փառատոնը · Armenian National Music

The second international festival of organ music named after Vahagn Stamboltsyan kicks off
With the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the initiative of the National Chamber Music Center, the second international festival of organ music named after Vahagn Stamboltsyan will be held in Armenia from September to December.
Along with the Armenian organists, Jochem Schurman (Netherlands), Eugenio Maria Fagiani (Italy), Peter Kleinert (Germany), Narine Simonyan (France), Salvatore Pronesti (Italy/Germany) will perform at the festival.
The Armenian organ school will be represented by Anna Bakunts, Karine Hovhannisyan, Harutyun Tagvoryan, Tereza Voskanyan, Hovhannes Manukyan, Armen Aghajanyan, Davit Hovhannisyan, Lusin Sarajyan, Lusine Harutyunyan, Vahagn Margaryan, Marina Nahapetyan, Arpine Harutyunyan and others.
Festival concerts will be held in Yerevan, Kapan, Charentsavan, and Gyumri, concerts dedicated to Komitas and Avet Terteryan will also be held. Classical organ, as well as organ arrangements of Armenian musical gems and organ compositions by Armenian composers, will be played. During the festival, master classes will be held by organists from abroad.
On September 25, at 19:00, the opening concert of the festival dedicated to the 155th anniversary of Komitas will be held at the Chamber Music House named after Komitas.