Աշնանը կմեկնարկի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան Երգեհոնային երաժշտության միջազգային երրորդ փառատոնը
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ 2025թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին անցկացնելու է Վահագն Ստամբոլցյանի անվան Երգեհոնային երաժշտության միջազգային երրորդ փառատոնը, որին կմասնակցեն ինչպես հայկական երգեհոնային դպրոցի լավագույն ներկայացուցիչները, այնպես էլ արտերկրի հեղինակավոր երգեհոնահարները:
Այս տարի փառատոնը հյուրընկալելու է համբավավոր երգեհոնահարների Մեծ Բրիտանիայից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից և Նիդերլանդներից. Հայաստան կժամանեն Փարիզի Աստվածամոր տաճարի տիտղոսավոր երգեհոնահար Վենսան Դյուբուան, բրիտանացի առաջատար երգեհոնահար Ջոնաթան Սքոթը, Բարսելոնայի Սագրադա Ֆամիլիա բազիլիկայի գլխավոր երգեհոնահար Խուան Դե Լա Ռուբիան, Ռոտերդամի քաղաքային երգեհոնահար Ադրիան Հոեկը։
Կհնչեն ինչպես դասական երգեհոնային ստեղծագործություններ, այնպես Էլ հայկական երաժշտական գոհարների երգեհոնային մշակումներ, ինչպես նաև հայ հեղինակների երգեհոնային ստեղծագործություններ:
Փառատոնային համերգները կանցկացվեն Երևանում, Կապանում և Չարենցավանում, կկազմակերպվեն վարպետության դասեր արտերկրից ժամանած երգեհոնահաների կողմից:
Փառատոնն ամփոփվելու է գալա համերգով՝ նվիրված Յոհան Սեբաստիան Բախի 340-ամյակին:
Աշնանը կմեկնարկի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան Երգեհոնային երաժշտության միջազգային երրորդ փառատոնը · Armenian National Music

Third International Festival of Organ Music kicks off in September
The National Center for Chamber Music, with support from the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, will organize the Third International Festival of Organ Music named after Vahagn Stamboltsyan from September to December 2025. This event will bring together the best representatives of the Armenian organ school and renowned international organists.
This year, the festival will feature distinguished organists from Great Britain, Spain, France, and the Netherlands. Vincent Dubois, the titular organist of Notre Dame Cathedral in Paris; leading British organist Jonathan Scott; Juan de la Rubia, the principal organist of the Sagrada Familia Basilica in Barcelona; and Rotterdam City Organist Adrian Hoek will visit Armenia.
The festival will showcase both classical organ works and arrangements of Armenian musical gems, along with compositions by Armenian authors.
Concerts will take place in Yerevan, Kapan, and Charentsavan, with master classes led by international organists.