«Պայացներ»-ը Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում՝ 30 տարի անց
Մարտի 27-ին՝ Թատրոնի միջազգային օրը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա են եղել «Պայացներ» օպերային ներկայացման առաջնախաղին:
Հայ, վրացի, իտալացի ստեղծագործողների մասնակցությամբ երևանյան բեմ է բարձրացել իտալացի ականավոր կոմպոզիտոր Ռուջերո Լեոնկավալոյի «Պայացներ» օպերան։
Բեմադրությունը Իտալիայի հեղինակավոր «Լա Սկալա» օպերային թատրոնի ռեժիսոր Մարիո Ակամպայինն է։ Ռեժիսորը Երևանի օպերային թատրոնի հետ համագործակցելու առաջարկը ստացել է թատրոնի տնօրեն, դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանից։ Նա մի շարք հետաքրքիր բեմադրությունների հեղինակ է, սակայն «Պայացների» շուրջ առաջին անգամ է աշխատում։
Դասական պատմությունը երևանյան բեմում է ժամանակակից մոտեցումներով և լուծումներով։ Երաժշտության և լիբրետոյի հեղինակը Ռուջերո Լեոնկավալոն է:
Օպերային թատրոնում «Պայացներն» առաջին անգամ հատվածաբար բեմադրվել է 1935 թվականին։ Ամբողջական բեմադրությունն իրականացվել է 1937 թվականին, այնուհետև՝ 1944 թվականին։ Վերջին անգամ «Պայացները» երևանյան բեմում է եղել երեսուն տարի առաջ։
Ներկայացումից հետո երկրի նախագահը` ԿԳՄՍ նախարարի ուղեկցությամբ, շրջել է թատրոնի հետնաբեմում, զրուցել ստեղծագործական անձնակազմի հետ։
«Պայացներ»-ը Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում՝ 30 տարի անց · Armenian National Music

“Pagliacci” on the Stage of the National Academic Opera and Ballet Theatre after 30 Years
On March 27, International Theatre Day, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, and Deputy Minister Daniel Danielyan attended the premiere of the opera “Pagliacci” at the Alexander Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre.
With the participation of Armenian, Georgian, and Italian artists, the opera “Pagliacci” by the outstanding Italian composer Ruggero Leoncavallo was staged in Yerevan.
Mario Acampa directed the production from the prestigious La Scala. The director received the proposal to collaborate with the Yerevan Opera Theatre from its director and conductor Karen Durgaryan. Although he is the author of numerous notable productions, this is his first time working on “Pagliacci.”
The classical story has been presented on the Yerevan stage with modern approaches and interpretations. Both the music and the libretto were written by Ruggero Leoncavallo.
At the Opera Theatre, “Pagliacci” was first staged in excerpts in 1935. A full production followed in 1937, and later in 1944. The last time “Pagliacci” was performed on the Yerevan stage was thirty years ago.
After the performance, the President, accompanied by the Minister of ESCS, toured the backstage area of the theatre and spoke with members of the creative team.