Կայացել է «Փարոս» կամերային երգչախմբի հոբելյանական համերգը
Կայացել է միջազգային մրցույթների դափնեկիր, «Փարոս» կամերային երգչախմբի հոբելյանական համերգը: Իր տեսակի մեջ եզակի երգչախումբը ներառական է. երգիչներից շատերը սայլակավոր են կամ այլ տեսակի հաշմանդամություն ունեն: Ստեղծագործական կայացման երկար ուղի անցած երգչախումբը ստեղծվել է երեսուն տարի առաջ՝ սայլակի օգնությամբ տեղաշարժվող մարդկանց հոգեբանական ռեաբիլիտացիան ապահովելու համար:
Արդեն այսօր «Ունիսոն» ՀԿ-ին կից գործող «Փարոս»-ը երկրում մեծ ճանաչում ունի: Երեք տասնամյակի ընթացքում «Փարոս»-ը կամերային երաժշտությունը լավագույն կերպով է ներկայացրել Հայաստանի և արտերկրի մեծ բեմերում (Լիբանան, Վրաստան, Մեծ Բրիտանիա, Իտալիա, Վատիկան, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Սլովակիա, Լատվիա, Ռուսաստան)՝ դրսևորելով բարձր պրոֆեսիանոլիզմ և խնդիրները երաժշտությամբ հաղթահարելու կամքի ուժ: «Փարոս»-ն իր օրինակով լիարժեք ապրելու և ստեղծագործելու պատգամ է հղում հաշմանդամություն ունեցող անձանց. արվեստը ոչ միայն ինքնադրսևորվելու հնարավորություն է, այլև ապրեցնելու ուժ ունի:
«Փարոս»-ի հոբելյանական համերգի կայացմանն աջակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Երևանի քաղաքապետարանը: Խումբը կատարել է Կոմիտա­սի, Մ. Եկմալյանի, Հ. Օդաբաշյանի, Գ. Օրբանի և այլ հեղինակների ստեղծագործություններից, հնչել է նաև Կ. Ափրիկյանի «Սասունցի Դավթի ծնունդը» օրատորիայի ֆինալը։ Համերգին մասնակցել են օպերայի սիմֆոնիկ նվագախումբը, «Գեղարդ» երգեցիկ խումբը, Ա. Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցի երգչախումբը, «Արևային զանգակները», Արցախի պետական երգչախումբը և Արցախի «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը։
«Փարոս»-ի հոբելյանական համերգը կազմակերպվել է Արցախից բռնի տեղահանված, հաշմանդա­մություն ունեցող մեր հայրենակիցներին աջակցելու համար: Երգչախմբի աջակիցն է Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունը։

The anniversary concert of “Paros” Chamber Choir took place in Yerevan
The anniversary concert of the internationally acclaimed award-winning “Paros” Chamber Choir took place. This unique choir is inclusive: many of the singers are wheelchair users or have various disabilities. The choir which went through a remarkable journey was founded thirty years ago to offer psychological rehabilitation to individuals in wheelchairs.
Today, “Paros” (affiliated with “Unison” NGO) is well-known in the country. For three decades, it has delivered exceptional performances on stages both in Armenia and abroad (Lebanon, Georgia, Great Britain, Italy, Vatican, France, Austria, Slovakia, Latvia, Russia), demonstrating professionalism and determination to overcome challenges through music. Paros sends a message to individuals with disabilities to lead full and creative lives by its example: art has the power not only to express itself but also to help to live.
The jubilee concert of “Paros” was supported by the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, as well as Yerevan Municipality. The group performed works by Komitas, M. Yekmalyan, H. Odabashyan, G. Orban, and others, and the finale of K. Aprikyan's oratorio “The Birth of David of Sassoon”. The symphony orchestra of the opera, the “Geghard” singing group, the choir of the music school named after A. Tigranyan, “Arevayin Zangakner”, the Artsakh State Choir, and the Artsakh “Mrakats” State Chamber Choir took part in the concert.
The jubilee concert of “Paros” was organized to support our compatriots with disabilities who were forcibly displaced from Artsakh. Viva-MTS is the official partner of the choir.