Նորայր Մեհրաբյանը 85 տարեկան է
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Մովսես Խորենացի մեդալակիր, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, ՀԽՍՀ վաստակավոր արտիստ, պարուսույց Նորայր Մեհրաբյանն այսօր նշում է ծննդյան 85-ամյակը:
Նորայր Մեհրաբյանը տասնամյակներ շարունակ ծառայել է հայկական պարարվեստին՝ Հայաստանը լավագույնս ներկայացնելով աշխարհի տարբեր բեմերում։
Պարարվեստի անվանի գործիչն իրականացրել է 5 տասնյակից ավելի խորեոգրաֆիկ բեմադրություններ, որոնց թվում՝ Բեթհովենի «Դաշնամուրային վարիացիաները», Բիզեի «Պատանեկան սիմֆոնիան», Շոստակովիչի «Թզուկի երազը», Ռոսսինիի «Տարանտելան», Օրֆի «Կարմինա Բուրանան», Սայաթ-Նովայի «Աշխարհումս», «Էշխեմեդ», Կոմիտասի «Ծիրանի ծառ», «Կռունկ», «Վաղարշապատի պար», Առնո Բաբաջանյանի «Նոկտյուրն», Երանյանի «Կիլիկիա», Խաչատրյանի «Սուսերով պար», «Վարդագույն աղջիկներ», «Գարուն -Երևան», «Ուզունդարա», «Լեզգինկա», «Շալախո», «Վալս», «Ռուսական պար», «Լեռնեցիներ» պարերը, Վ. Հայրապետյանի «Յոթ աստվածներ» և Էլբերտի «Գրիգոր Լուսավորիչ», Սաթյանի «Լիլիթ» ռոք-օպերաները:
Նա մարմնավորել է 15 կերպար, որոնց թվում՝ Կարենի կերպարը Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետում, ծաղրածուի կերպարը՝ Պյոտր Չայկովսկու «Կարապի լիճը» բալետում, փեսացուն՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի «Խանդութ» բալետում, Պաոլոն՝ Պյոտր Չայկովսկու «Ֆրանչեսկա դա Ռիմինի» բալետում, ծաղրածուն՝ Սերգեյ Պրոկոֆևի «Մոխրոտը» բալետում, Բազիլ՝ Լյուդվիգ Մինկուսի «Դոն Քիշոտ» բալետում, Տիբալտ՝ Սերգեյ Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետում և այլն:
Նորայր Մեհրաբյանը հանդես է եկել նաև Լենինգրադի խորեոգրաֆիկ մանրապատումների բալետային խմբում: Նա «Բարեկամություն» Հայաստանի պարարվեստի պետական համույթի հիմնադիրն է, եղել է Երևանի պարարվեստի ուսումնարանի գեղարվեստական ղեկավարը՝ միաժամանակ աշխատելով որպես դասական պարի ուսուցիչ, ինչպես նաև աշխատել է Հայաստանի պարի պետական անսամբլում` մարմնավորելով գլխավոր դերեր:
Նորայր Մեհրաբյանը կազմավորել է պարախմբեր և համույթներ Բեյրութի, Կիպրոսի, Հալեպի, Լոս Անջելեսի հայ համայնքներում, հրավիրվել ու աշխատել է համազգային «Անի» և Ֆրանսիայում «Երազ» պարի խմբերի հետ։
Նորայր Մեհրաբյանը պարգևատրվել է ՀՀ մշակույթի և Սփյուռքի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի ոսկե հուշամեդալներով և այլ պարգևներով:

People’s Artist of the Republic of Armenia Norayr Mehrabyan marks his 85th birthday
People's Artist of the Republic of Armenia, recipient of the Movses Khorenatsi Medal, Honored Citizen of Yerevan, and Honored Artist of the Armenian SSR, choreographer Norayr Mehrabyan celebrates his 85th birthday today.
Norayr Mehrabyan has dedicated decades to Armenian dance, representing Armenia admirably on stages worldwide.
The renowned dance figure has performed in over 60 choreographic works, including Beethoven's "Piano Variations," Bizet's "Youth Symphony," Shostakovich's "The Dream of a Dwarf," Rossini's "Tarantella," Orff's "Carmina Burana," Sayat-Nova's "In My World", "Eshkhemed", Komitas' "Apricot Tree," "Crance," "Vagharshapat Dance," Arno Babajanyan's "Nocturne," Yeranyan's "Cilicia," Khachaturian's "Sword Dance", "Pink Girls", "Spring - Yerevan", "Uzundara", "Lezginka", "Shalakho", "Waltz", "Russian Dance", "Lernatiners" dances, V. Hayrapetyan's "Seven Gods," and Elbert's "Grigor the Illuminator," as well as Satyan's "Lilith" rock operas.
He has portrayed 15 characters, including Karen in Aram Khachaturian's "Gayane" ballet, the clown in Pyotr Tchaikovsky's "Swan Lake," the groom in Alexander Spendiaryan's "The Greedy One," Paolo in Pyotr Tchaikovsky's "Francesca da Rimini" ballet, the clown in Sergei Prokofiev's "Cinderella," Basil in Ludwig Minkus's "Don Quixote," Tybalt in Sergei Prokofiev's "Romeo and Juliet," among others.
Norayr Mehrabyan also performed with the Leningrad Choreographic Miniatures Ballet Group. He founded the “Barekamutyun” Armenian State Dance Ensemble, served as artistic director of the Yerevan Dance School, and worked as a classical dance instructor, also performing lead roles in the Armenian State Dance Ensemble.
He established dance groups and ensembles within Armenian communities in Beirut, Cyprus, Aleppo, and Los Angeles, and has collaborated with the national “Ani” and “Yeraz” dance groups in France.
Norayr Mehrabyan has received gold commemorative medals from the RA Ministries of Culture and Diaspora, the Yerevan Municipality, and other awards.