Համաշխարհային և հայաստանյան պրեմիերաներ՝ լեհական համերգի ընթացքում (2000+)
Այսօր Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում տեղի կունենա ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի՝ 2000+ համերգաշարի թվով երկրորդ համերգը՝ նվիրված լեհական 21-րդ դարի երաժշտությանը: Համերգի գործընկերն է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունը:
«Ուղիղ տասը տարի առաջ, 2011 թ. կայացավ մեր և Լեհաստանի դեսպանության հետ համատեղ առաջին համագործակցությունը, որի արդյունքում Հայկ Մելիքյանը “1900+” նախագծի շրջանակում հայ ունկնդրին ներկայացրեց լեհական 20-րդ դարի երաժշտությունը՝ մասնավորապես լեհական այնպիսի մեծություններ, ինչպիսիք են Լուտոսլավսկին, Շիմանովսկին, Գուրեցկին, Բացևիչը և այլոք: Հետագայում իհարկե չէինք կարող չանդրադառնալ Շոպենին, Խաչատրյանի և Լուտոսլավսկու հոբելյաններին։ Ուրախ ենք այս անգամ մեր ունկնդրին ներկայացնել Լեհաստանի այսօրվա երաժշտությունը: Շնորհակալ ենք Ն. Գ. պարոն Պավել Չեպլակին՝ նրբանկատ և նվիրված մոտեցման համար»,- նշում է պրոդյուսեր Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանը:
«Շատ հետաքրքիր գործընթաց էր հենց համերգի նախապատրաստական փուլը. առցանց հարթակում բուռն հաղորդակցություն սկսվեց իմ և լեհ կոմպոզիտորների հետ, ծանոթացա նրանց ստեղծագործություններին, գաղափարներին, լսեցի նրանց մեկնաբանություններին՝ իրենց իսկ գործերի վերաբերյալ: Համերգի ընթացքում երկու ավագ սերդնի ներկայացուցիչների՝ Պենդերեցկու և Մեյերի պիեսներից կկատարեմ, ինչպես նաև մեծամասամբ նոր սերդնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք Հայաստանում կհնչեն առաջին անգամ՝ Վոյչեխ Վիդլակ, Մարցին Ստանչիկ, Դոբրոմիլա Յասկոտ, Պավել Մալինովսկի և Պավել Լուկաշևսկի: Հավելեմ, որ հատուկ ստեղծագործություն եմ գրել այդ միջոցառման համար, կլինի համաշխարհային պրեմիերա՝ Երեք երաժշտական ակնթարթ՝ Հենրիկ Գուրեցկու հիշատակին»,-պատմում է Հայկ Մելիքյանը:
Հիշեցնենք, որ 2000+ դաշնամուրային երաժշտության համերգաշարը մեկնարկել է 2020 թ. հուլիսի 14-ին՝ Հայաստանում Ֆրանսիական հանրապետության դեսպանության հետ համատեղ ներկայացնելով ֆրանսիական 21-րդ դարի երաժշտություն: Համերգաշարի հիմնադիրն է պրոդյուսեր Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանը, գեղարվեստական ղեկավարը՝ Հայկ Մելիքյանը: Նախագիծը միտված է Հայաստանում ներկայացնել տարբեր ազգերի 21-րդ դարի երաժշտությունը:
Համաշխարհային և հայաստանյան պրեմիերաներ՝ լեհական համերգի ընթացքում (2000+) · Armenian National Music

Tonight the concert hall of the Komitas Museum-Institute will host the second concert of the 2000+ concert series by pianist Hayk Melikyan. It’s dedicated to 21st-century Polish music and is organized in partnership with the Embassy of Poland in Yerevan.
"Our first joint cooperation with the Embassy of Poland started in 2011. First, we presented 20th-century Polish music to the Armenian audience within the framework of the "1900+" project, then we released together a jubilee CD dedicated to the music of Lutoslawski and Khachaturian in 2013. In 2018 Hayk Melikyan hosted a special recital dedicated to Chopin’s piano music. We finally reached the music of our time thanks to the big support of H.E. Mr. Pawel Cieplak, I am very grateful to him for his delicate approach and commitment to music," says Alexander Plato Hakobyan, the Pianist's producer.
"The preparatory stage of the concert was an interesting one: we got in touch with several Polish composers online, learned about their works as well as started a dynamic exchange of ideas while I was rehearsing their music for this very concert. The recital program covers the music of two giant composers from the older generation, Penderecki and Meyer, as well as works by the new generation of composers, including Wojciech Widłak, Marcin Stańczyk, Dobromila Jaskot, Paweł Malinowski and Paweł Łukaszewski. I would like to add that I have written a special piece for this event, entitled “Three Musical Moments in Memory of Henryk Mikołaj Górecki," says Hayk Melikyan.
The 2000+ piano music concert series were launched in 2020 with a recital dedicated to the new music of France and organized in partnership with the Embassy of France in Armenia. The founder of the concert series is Alexander Plato Hakobyan, the artistic director is pianist Hayk Melikyan. The project aims to present the music of the 21st century of different nations in Armenia.