Քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված միասնական ծրագիր իրականացնելու հնարավորությունները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանում ֆրանկոֆոն ծրագրերի համակարգման աշխատանքային խմբի հերթական նիստը:
Աշխատանքային խումբը ձևավորվել է ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով՝ նախարարության համակարգման, այդ թվում՝ առաջնահերթաբար կրթության և մշակույթի ոլորտներում Հայաստանում գործող ֆրանկոֆոնիայի դերակատարների միջև փոխգործակցությունը և ծրագրային նախաձեռնություններն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով: Նիստը վարել է աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
«Մեր նպատակն է ֆրանկոֆոնիայի օրերը Հայաստանում անցկացնել ոչ միայն առանձին կառույցների միջոցով, այլև հանդես գալ համատեղ իրականացրած առանցքային ծրագրով՝ նախապես մշակելով գործողությունների պլան: Ծրագրում պետք է ապահովվի տարբեր հաստատությունների լավագույն մասնակցությունը»,- ասել նախարարի տեղակալը:
Նիստում քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված ՀՀ ուսումնական, մշակութային հաստատությունների կողմից նախապես ներկայացված միջոցառումների ցանկը, ինչպես նաև ֆրանկոֆոն երկամսյակը միասնական ձևաչափով և ռեսուրսների միավորմամբ անցկացնելու հնարավորությունները:
Աշխատանքային խմբի՝ բարձրագույն, միջին մասնագիտական կրթության, հանրակրթական և մշակութային ենթախմբերի պատասխանատուները ներկայացրել են իրենց ոլորտներում անցկացվող միջոցառումները, հանդես եկել առաջարկներով: Քննարկվել են հաջողված միջոցառումները մեկ ծրագրում ինտեգրելու հնարավորությունները, ինչպես նաև միջոցառումների մասին տեղեկատվության հասանելիությունը պատշաճ ապահովելու և մուտքի պահանջները սահմանելու հարցերը՝ կարևորելով մարզաբնակ պատանիների ներգրավման խթանումը:
Քննարկման արդյունքում կողմերը որոշել են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը մեկնարկել պաշտոնական բացմամբ, որը կուղեկցվի թեմատիկ համերգով, ինչպես նաև անցկացնել էքսպո՝ կրթական բաղադրիչով:
Միջոցառումների անցկացման համար նախատեսվում է մշակութային կառույցների հետ համագործակցություն:
Քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված միասնական ծրագիր իրականացնելու հնարավորությունները · Armenian National Music

Possibilities of implementing a joint program dedicated to the International Day of Francophonie are discussed
The regular meeting of the working group on the coordination of Francophonie programs in Armenia was held at the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The Working Group was formed by order of the ESCS Minister to efficiently organize the collaboration and program initiatives between actors of the Francophonie operating in Armenia in the priority fields of education and culture, as well as in other fields under the coordination of the Ministry. Head of the working group, Deputy ESCS Minister Arthur Martirosyan chaired the meeting.
“Our goal is to hold the Days of Francophonie in Armenia not only through individual structures, but also to come up with a jointly implemented key program, with an action plan developed in advance. The program should provide for the best participation of various institutions,” said the Deputy Minister.
The list of activities dedicated to the International Day of Francophonie presented by RA educational and cultural institutions, as well as the possibilities of holding the two-month Francophone events in a unified format and pooling of resources, were discussed at the session.
Those responsible for the subgroups of higher, vocational, and general education and cultural groups of the working group presented the activities carried out in their fields and made proposals. The possibilities of integrating successful events into one program were discussed, as well as ensuring proper access to information about events and establishing entry requirements, emphasizing the importance of stimulating the engagement of the youth from the regions.
As a result of the discussion, the parties decided to launch the Days of Francophonie with an opening ceremony, accompanied by a thematic concert, and to hold an EXPO with an educational component.
Cooperation with cultural institutions is planned for holding the events.
Possibilities of implementing a joint program dedicated to the International Day of Francophonie are discussed · Armenian National Music