Կայացել է Օհան Դուրյանի հոբելյանին նվիրված ֆիլմի պրեմիերան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ «Մոսկվա» կինոթատրոնում ներկա է գտնվել աշխարհահռչակ դիրիժոր Օհան Դուրյանի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված «Գեղեցիկ դադարից առաջ. Օհան Դուրյան» լիամետրաժ փաստագրական ֆիլմի պրեմիերային:
Ֆիլմում փորձ է արվում մանրամասն ներկայացնել Օհան Դուրյանի ստեղծագործական և հասարակական գործունեությունը։
Ֆիլմը ստեղծվել է Օհան Դուրյանի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանական հանձնաժողովի կողմից հաստատված միջոցառումների շրջանակում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:

The premiere of the film dedicated to the 100th anniversary of Ohan Duryan tool place in Terevan
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan attended the premiere of full-length documentary entitled "Before the Beautiful Break: Ohan Duryan" dedicated to the 100th anniversary of the renowned conductor Ohan Duryan at the Moscow cinema.
The film attempts to present Ohan Duryan's creative and social activities in detail.
The film was produced within the framework of events approved by Ohan Duryan's 100th Anniversary Commission with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.