Կյանքից հեռացել է դաշնակահար Յակով Զարգարյանը
Յակով Զարգարյանը ծնվել է 1925 թվականին Երևանում: Սովորել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցում: 1954-ին ավարտել է Նիժնի Նովգորոդի կոնսերվատորիան։ Աշխատել է Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում:
Հանդես է եկել որպես մենակատար, ինչպես նաև նվագախմբերի հետ ելույթներ է ունեցել Մոսկվայում, Դոնի Ռոստովում, Դոնեցկում, Թբիլիսիում, Իտալիայում: 1960-1970 թվականներին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կատարել է Առնո Բաբաջանյանի «Հերոսական բալլադ» և Ջորջ Գերշվինի «Ռապսոդիա» (բլյուզի ոճով) գործերը՝ բալետային ներկայացումներում։
Դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, 1989-2004 թթ. եղել է արտասահմանցի ուսանողների ֆակուլտետի դեկանը:
Հեղինակ է դաշնամուրի դասավանդման մեթոդիկայի վերաբերյալ գրքերի, հուշերի և էսսեների, հրապարակախոսական հոդվածների։

Pianist Yakov Zargaryan passed away
Yakov Zargaryan was born in 1925 in Yerevan. He Studied at the music school after Al. Spendiaryan. In 1954 he graduated from the Nizhny Novgorod Conservatory. He worked at the P. Tchaikovsky Music School in Yerevan.
He has performed as a soloist with several orchestras in Moscow, Rostov-on-Don, Donetsk, Tbilisi, and Italy. In 1960-1970 he performed Arno Babajanyan's "Heroic Ballad" and George Gershwin's "Rhapsody".
He taught at the Yerevan State Conservatory after Komitas, 1989-2004 and he was the dean of the Faculty of foreign students.