Ամփոփվել է Երևանի քաղաքապետարանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների մրցույթ-փառատոնը
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ամփոփվել է Երևանի համայնքային ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցների 14-րդ մրցույթ-փառատոնը: Ամենամյա երաժշտական ստուգատեսն անցկացվում է Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ:
Երեկոյին ներկա էին Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի ավագանու անդամներ, վարչական շրջանների ղեկավարներ, հյուրեր:
Մայրաքաղաքի մշակութային կրթօջախներում այսօր սովորում է շուրջ 9000 աշակերտ: Մրցույթ-փառատոնին մասնակցել է ավելի քան 1000 սան: Սա օժտված և տաղանդավոր երեխաների բացահայտման, նրանց հետագա կատարելագործման ու գեղարվեստական կրթության ոլորտի շարունակական զարգացմանն ուղղված կարևոր հարթակ է:
Պատանի երաժիշտներն իրենց վարպետութունն են ցուցադրել 11 անվանակարգում՝ դաշնամուր, ազգային, լարային, փողային, հարվածային գործիքներ, մեներգեցողություն, համույթ, նվագախումբ, երգչախումբ, կոմպոզիցիա, երաժշտության տեսություն: Ի դեպ այս տարի ծրագրի մրցութային փուլի «Երաժշտության տեսություն» անվանակարգը անցկացվել է նոր ձևաչափով՝ սոլֆեջիո և երաժշտական գրականություն առարկաների մրցույթին միասնական քննության ձևաչափով մասնակցել են դպրոցների բոլոր շրջանավարտները: Երեխաներին գնահատել է մասնագիտական հեղինակավոր ժյուրին:
2021-2022 ուսումնական տարվա լավագույն դպրոցներին շնորհավորել ու պատվոգրեր է հանձնել Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատար, քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Երաժշտությունը լեզու է, որի իմացության դեպքում բացվում են արվեստի նոր դռներ: Այս փառատոնը կարևոր ու սպասված իրադարձություն է երաժշտարվեստում: Պատանի երաժիշտների համար այն նաև կարևոր ստուգատես է: Երևանի քաղաքապետարանն ամեն տարի միջոցներ է ձեռնարկում՝ համայնքային մշակութային կրթօջախները նոր գործիքներով վերազինելու համար: Գնահատելի է նաև մանկավարժների այս ծավալով կատարած աշխատանքը: Հենց այդ նպատակով ամենաբարձր արդյունքներ ցուցաբերած սաների ուսուցիչներն ու դպրոցների տնօրենները մեր որոշմամբ կխրախուսվեն»,- նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Առաջին հորիզոնականն զբաղեցրել է Ա. Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը, երկրորդը Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցն է, երրորդ հորիզոնականում՝ Ալ. Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցը, չորրորդ և հինգերորդ հորիզոնականներում են Հ. Դանիելյանի անվան արվեստի և Մ. Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցները:
«Տարվա հայտնություն» մրցանակին այս տարի արժանացել է փոքրիկ տրոմբոնահար Էվա Գալստյանը:
Գալա համերգը եզրափակել է երաժշտական և արվեստի դպրոցներից ձևավորված 400 հոգանոց հավաքական երգչախումբը՝ Մարիա Գալստյանի խմբավարությամբ: Հնչել են տարբեր ժամանակներում Երևանին նվիրված ստեղծագործություններ:

Results of Contest of Municipal Music and Art Schools Summarized
The results of the 14th music contest festival of the municipal music and art schools were summarized at the “Aram Khachaturian” concert hall. The annual music show is held at the initiative of Yerevan Municipality.
The First Deputy Mayor, acting Mayor Levon Hovhannisyan, members of the Council of Elders, and heads of administrative districts were present at the event.
Currently, approximately 9000 students get their musical education at the cultural educational establishments of the capital. More than 1000 of them took part in the contest. The contest is an important platform designated to reveal talented children, improve their skills, and enhance the development of arts education.
The young musicians competed in 11 nominations: piano, national instruments, string, brass, percussion instruments, solo performance, ensemble, choir, orchestra, composition, and theory of music. This year, “The Theory of Music” nomination was held in a new format: all students took the unified examination in solfeggio and musical literature subjects to participate in the contest. The participants were assessed by a professional jury.
The best schools of the 2021-2022 academic year were congratulated and handed in honorary diplomas by the First Deputy Mayor, acting Mayor Levon Hovhannisyan.
“Music is a language the knowledge of which opened new doors to art. This contest is an important event in the art of music. For young musicians, it is an opportunity to show their skills. Every year Yerevan Municipality takes measures to replenish community cultural educational establishments with new instruments. We also appreciate the devotion and hard work of teachers. Thus, the teachers of the best students and the directors of the music schools shown the highest results are to be encouraged”, said Levon Hovhannisyan.
The top three places got the music school after A.Tigranyan, the specialized music school after A. Spendiaryan and the music school after A. Hekimyan respectively. The art school after H.Danielyan comes 4th and the music school after Mirzoyan is the 5th.
The “Revelation of the Year” nomination was awarded to little trombonist Eva Galstyan.
In the finale of the gala concert, the choir of 400 students from different art and music schools performed compositions dedicated to Yerevan in different years. Conductor -Maria Galstyan.