Հանրահայտ Ռոլանդո Վիլլասոնը Երևանում կներկայացնի հայտնի «Լատինական սերենադը»
«Երևանյան հեռանկարներ» 24-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի աշնանային համերգաշարի շրջանակներում առաջին անգամ Հայաստանում ելույթ կունենան աշխարհահռչակ տենոր Ռոլանդո Վիլլասոնը և տավիղահար Քսավիեր դե Մեստղը:
Նոյեմբերի 12-ին,ժամը 19:00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Ռոլանդո Վիլլասոնը և Քսավիեր դե Մեստղը հայ հանդիսատեսին կներկայանան «Լատինական սերենադ» ծրագրով:
Ռոլանդո Վիլլասոնն իր սերնդի ամենապահանջված կատարողներից մեկն է և այսօր համարվում է աշխարհի լավագույն տենորներից մեկը: Նա ձայնագրել է ավելի քան 20 ձայնասկավառակ և տեսասկավառակ, ամբողջ աշխարհում վաճառել ավելի քան 2 միլիոն ալբոմ, որոնք արժանացել են բազմաթիվ մրցանակների: Ռոլանդո Վիլլասոնը շատ հաճախ համագործակցում է աշխարհի առաջատար նվագախմբերի և դիրիժորների հետ, այդ թվին են պատկանում իր բազմաթիվ ելույթները Դանիել Բարենբոյմի և Յաննիք Նեզե-Սեգենի հետ:

Rolando Villason will perform his famous "Latin Serenade" in Yerevan
The world-renowned tenor Rolando Villazón and harpist Xavier de Maistre will play for the first time in Armenia as part of the 24th Yerevan Perspectives International Music Festival's autumn concert series.
Rolando Villason and Xavier de Mestgh will present an unparalleled performance to the Armenian audience with the "Latin Serenade" program on November 12 at 7:00 p.m. at the Aram Khachaturian concert hall.
Through his uniquely compelling performances on the world’s most important stages, Rolando Villazón has firmly established himself as one of the music world’s most critically acclaimed and beloved stars and as one of the leading artists of our day. Heralded as “the most charming of today’s divos” (The Times) with “a wonderfully virile voice…grandezza, elegance and power” (Süddeutsche Zeitung), Rolando Villazón versatility is peerless as he maintains successful careers as a stage director, novelist, artistic director and radio and TV personality next to his on-stage career.