Էլեն Վիրաբյանը ելույթ կունենա «Ֆլեյտայի վիրտուոզներ» փառատոնի գալա համերգին
Ապրիլի 7-12-ը Մարինյան թատրոնի մեծ բեմում կանցկացվի «Ֆլեյտայի վիրտուոզներ և Հյուսիսային քնար» հեղինակավոր փառատոնը։ Ինչպես Մոսկվայից հայտնեցին Armenian National Music-ին, փառատոնի փակման գալա համերգին ելույթ կունենա 10-ամյա ֆլեյտահարուհի Էլեն Վիրաբյանը։ Էլենը Մարինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ կներկայացնի Անտոնիո Վիվալդիի Ֆլեյտայի մի մինոր կոնցերտի առաջին մասը։ Դիրիժոր՝ Իվան Ստոլբով։
«Ֆլեյտայի վիրտուոզներ և Հյուսիսային քնար»-ը համարվում է ֆլեյտային և տավիղին նվիրված ամենահեղինակավոր փառատոներից մեկը։ Մինչ համավարակը, երկու փառատոներ գործում էին առանձին։ Այս տարի կազմակերպիչները միավորել են իրենց ուժերը և այն կազմակերպում են համատեղ։
Էլեն Վիրաբյանը ծնվել է 2010 թ․ Մոսկվայում։ Սովորում է Մոսկվայի Գնեսինների անվան մասնագիտացած տասնամյա երաժշտական դպրոցում՝ Զառա Փարվանյանի մասնագիտական դասարանում։ Բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է։ Նա միակ երեխան է, որը երբևիցե այդ փառատոնում ելույթ ունենալու հրավեր է ստացել։
Էլեն Վիրաբյանը ելույթ կունենա «Ֆլեյտայի վիրտուոզներ» փառատոնի գալա համերգին · Armenian National Music

Elen Virabyan to perform at "Virtuosi of the Flute" at Mariinsky
The Mariinsky Theatre has announced a double instrumental festival – for the flute and the harp "Virtuosi of the Flute" and "Northern Lyre". It is to run from 7 to 12 April at Mariinsky Concert Hall.
10 years old flutist Elen Virabyan is among the participants of the Gala closing of the 2021 Virtuosi of the flute & Northern lyre festival. Together with Mariinsky Orchestra Elen will perform 1st movement of the Flute concerto in E minor by A. Vivaldi. Conductor: Ivan Stolbov.
Before the pandemic, these festivals, entitled "Virtuosi of the Flute" and "Northern Lyre", were held on an annual basis independently of each other.  This year, their founders – orchestra musicians the flutist Denis Lupachov and the harpist Sofia Kiprskaya – have joined forces. Young Armenian musician is the first child, who is invited to perform at the festival.
Elen Virabyan was born in 2010 in Moscow. She studies at Gnessin School of Music (class of Zara Parvanyan). She is a laureate of many international competitions.