Սերգեյ Խաչատրյանի և ՀԱՖՆ-ի ելույթները մարզերում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ շարունակում է «Ֆիլհարմոնիկը՝ մարզերում» ծրագիրը: Այն իրականացվում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում։ Ծրագրի նպատակն է մարզերում մշակութային կյանքի ակտիվացումը:
Այս նախաձեռնության շնորհիվ մարզային հանդիսատեսը հնարավորություն ունի ունկնդրելու դասական երաժշտության բարձրաճաշակ կատարումներ:
Մարզային հյուրախաղերի ընթացքում նվագախմբի հետ որպես մենակատար ելույթ կունենա աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը։
Ծրագրում ընդգրկված են Ժան Սիբելիուսի Ջութակի կոնցերտը, Ջուզեպպե Վերդիի «Ճակատագրի ուժը» օպերայի նախերգանքը, Էդուարդ Հարությունյանի «Վալսը» և հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից։
Համերգները կանցկացվեն ՀՀ Լոռու, Շիրակի և Սյունիքի մարզերի մի շարք քաղաքներում։ Նախատեսված է 6 համերգ հետևյալ ժամանակացույցով.

Regional tour of Sergey Khachatryan and ANPO kicks off in September
With support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, the National Philharmonic Orchestra of Armenia, led by Artistic Director and Principal Conductor Eduard Topchyan, continues the “Philharmonic in the Regions” program. This initiative is part of events celebrating the 100th anniversary of the founding of the National Philharmonic Orchestra of Armenia. The goal of the program is to invigorate cultural life in the regions.
Thanks to this initiative, regional audiences have the opportunity to enjoy high-quality classical music performances.
During the regional tours, world-renowned violinist Sergey Khachatryan will perform as a soloist with the orchestra.
The program features Jean Sibelius’ Violin Concerto, the Overture to Giuseppe Verdi’s “The Force of Destiny,” Eduard Harutyunyan’s “Waltz,” and excerpts from Aram Khachaturian’s ballet “Gayane.”
The concerts will take place in several cities across the Lori, Shirak, and Syunik regions of Armenia. A total of six concerts are scheduled as follows: