«Քույր դպրոցներ» ծրագրի շրջանակում երեխաները համերգներով հանդես են եկել Ֆրանսիայում
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ իրականացվող Երևանի և ՀՀ մարզերի երաժշտական և արվեստի դպրոցների փոխգործակցության «Քույր դպրոցներ» ծրագրի շրջանակում ընդգրկված տաղանդավոր երեխաները սեպտեմբերի 19-24-ը համերգներով հանդես են եկել Ֆրանսիայի Լիոն և Վալանս քաղաքներում:
2025 թվականին «Քույր դպրոցներ» ծրագիրն ընդլայնել է իր գործունեության շրջանակը և առաջին անգամ հանդես եկել արտերկրում: Ֆրանսիայում գործող «Ֆրանս-Աշտարակ» մշակութային հաստատության նախագահ Լևոն Չատիկյանի հրավերով ծրագրի 10 շահառուներ, որոնք ներկայացնում են Երևանի, Գյումրիի, Աշտարակի և Կապանի երաժշտական և արվեստի դպրոցները՝ Երևանի Ալ. Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մոնիկա Պետրոսյանի և Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի տնօրեն Գարիկ Նազարյանի գլխավորությամբ, համերգային ծրագրերով ելույթ են ունեցել Լիոն և Վալանս քաղաքներում:
«Քույր դպրոցներ» ծրագրի շահառուների համար Վալանսի երաժշտության և պարի կոնսերվատորիայում կազմակերպվել են վարպետության դասընթացներ: Կոնսերվատորիայի տնօրեն Դիդյե Վադղոն, կարևորելով ֆրանս-հայկական մշակութային կապերի ամրապնդման գործում նմանատիպ ծրագրերի իրականացումը, բարձր է գնահատել հայ պատանի երաժիշտների կատարողական մակարդակը: Նա շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի նախաձեռնողներին՝ վստահեցնելով, որ Վալանսի կոնսերվատորիան ակտիվորեն կներգրավվի նոր ձևավորված համագործակցության ամրապնդման և փոխայցելությունների կազմակերպման ծրագրերում:
Ուղևորության շրջանակում իրականացվել են նաև ճանաչողական այցելություններ, ծրագրի մասնակիցներին ընդունել է Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Նարինե Նիկոլյանը:
Նշենք, որ Երևանի Ալ. Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցի նախաձեռնությամբ իրականացվող «Քույր դպրոցներ» ծրագիրն իր գործունեությունը սկսել է 2019 թվականին՝ տարիների ընթացքում իր շուրջը համախմբելով հանրապետության երաժշտական և արվեստի դպրոցներին, մանկավարժներին, աշակերտներին:
Յուրաքանչյուր տարի հանրապետության երաժշտական և արվեստի դպրոցների սաներն ու մանկավարժները ծրագրի շրջանակում իրականացնում են փոխայցելություններ, որոնց ընթացքում հանդես են գալիս համերգային ծրագրերով, կազմակերպվում են փորձի փոխանակման, վարպետության դասընթացների, հայրենաճանաչության տարատեսակ միջոցառումներ:
«Քույր դպրոցներ» ծրագրի շրջանակում երեխաները համերգներով հանդես են եկել Ֆրանսիայում · Armenian National Music

Children performed concerts in France as part of the "Sister Schools" program
Talented children included in the “Sister Schools” program of cooperation between music and art schools of Yerevan and the regions of the Republic of Armenia, performed concerts in the cities of Lyon and Valence, France, on September 19-24, with the support of the Ministry of Education, Science and Culture.
The “Sister Schools” program expanded its scope of activities and performed abroad for the first time.  At the invitation of Levon Chatikyan, President of the “France-Ashtarak” cultural institution operating in France, 10 beneficiaries of the program, representing music and art schools of Yerevan, Gyumri, Ashtarak, and Kapan, led by Monika Petrosyan, Director of the Yerevan Al. Hekimyan Music School and Garik Nazaryan, Director of the Sayat-Nova Music School, performed with concert programs in Lyon and Valence.
Master classes were organized for the beneficiaries of the “Sister Schools” program at the Valence Conservatory of Music and Dance. Director of the Conservatory Didier Vadgo, emphasizing the importance of implementing such programs in strengthening French-Armenian cultural ties, highly appreciated the performance level of the young Armenian musicians. He thanked the initiators of the program, assuring that the Valence Conservatory will be actively involved in the programs to strengthen the newly formed cooperation and organize mutual visits.
As part of the trip,  the program participants were received by the Consul General of the Republic of Armenia in Lyon, Narine Nikolyan.
It should be noted that the “Sister Schools” program, implemented at the initiative of Yerevan Al. Hekimyan Music School began its activities in 2019, uniting music and art schools, teachers, and students of the republic over the years.
Every year, students and teachers from music and art schools across the republic participate in mutual visits within the framework of the program. During these visits, they perform concert programs, organize various events for the exchange of experiences, hold master classes, and promote patriotism.