«Սպարտակ» բալետը կրկին թատրոնի խաղացանկում է
Հոկտեմբերի 13-ին, 15-ին և 16-ին՝ ժամը 19:00-ին, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կներկայացվի Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետը, որը երկարատև դադարից հետո վերականգնվել է և դարձյալ թատրոնի խաղացանկում է:
Ներկայացման երաժշտական ղեկավար և դիրիժոր՝ Կարեն Դուրգարյան, բեմադրող բալետմայստեր՝ Յուրի Գրիգորովիչ (ԽՍՀՄ ժող. Արտիստ) նկարիչ՝ Սիմոն Վիրսալաձե (ԽՍՀՄ ժող. նկարիչ): Գլխավոր դերերում հանդես կգան Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնի առաջատար մենակատարները:
Ներկայացումը վերականգնվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:
Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետի պրեմիերան Յուրի Գրիգորովիչի բեմադրությամբ տեղի է ունեցել 2009 թվականին:
Արամ Խաչատրյանը «Սպարտակ» բալետը գրել է 1954 թվականին: Լիբրետոյի հեղինակն է Նիկոլայ Վոլկովը։ Առաջին անգամ բալետը բեմադրվել է 1956 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Լենինգրադի Մարիինյան թատրոնում։ Լիբրետոյի հիմքում ընկած է Ռաֆաելլո Ջովանյոլիի «Սպարտակ» վեպը։ 1959 թվականին բալետն արժանացել է ԽՍՀՄ Լենինյան մրցանակի։
1950 թվականի հուլիսի 9-ին «Սպարտակ» բալետի պարտիտուրի առաջին էջին Արամ Խաչատրյանը գրել է. «Ձեռնամուխ եմ լինում ստեղծագործական մեծ հուզմունքի զգացումով»: Վերջին էջում կարդում ենք. «Երեք ու կես տարի տևեց «Սպարտակ»-ի վրա աշխատանքը: Գրում էի հիմնականում ամռանը: Ընդհանուր վերցված «Սպարտակը » 8 ամսվա ընթացքում է գրվել: Վերջացրել եմ 1954թ.-ի փետրվարի 22-ին: Ողջ երաժշտությունը գրվել է Հին Ռուզայում՝ կոմպոզիտորների տանը: Արամ Խաչատրյան»:

"Spartacus" to be performed in Yerevan again
On October 13, 15 and 16, at 7:00 p.m., Khachaturian's "Spartacus" ballet,  will be performed at A. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet after the long break.
The musical director of the performance and conductor is Karen Durgaryan, staging choreographer-Yuri Grigorovich (USSR People's Artist), painter - Simon Virsaladze (USSR People's Artist). The leading soloists of the Armenian Opera and Ballet Theater will play the main roles. The performance was restored with the support of the RA Ministry of Education and Science. The premiere of Aram Khachaturian's ballet "Spartacus" directed by Yuri Grigorovich took place in 2009 at A. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet.
Aram Khachaturian wrote the ballet "Spartacus" in 1954. The author of the libretto is Nikolai Volkov. The ballet was first staged on December 27, 1956, at the Mariinsky Theater in Leningrad. The libretto is based on Rafaello Giovannioli's novel "Spartacus". In 1959 the ballet was awarded the USSR Lenin Prize.
On July 9, 1950, Aram Khachaturian wrote on the front page of the score of "Spartacus" ballet. "I start with a feeling of great creative excitement." On the last page, we read: "It took me three and a half years to work on Spartak. I wrote mostly in the summer. In general, "Spartacus" was written in 8 months. I've finished it on February 22, 1954. All the music was written in Old Ruza, at the house of composers: Aram Khachatryan":