Մարիինյան թատրոնի մասնագետները տեսագրում և ձայնագրում են Բեթհովենի սիմֆոնիաները
Աշխարհի ամենախոշոր և հայտնի մշակութային հաստատություններից մեկի՝ ռուսական Մարիինյան թատրոնի տեխնիկական անձնակազմը՝ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիևի համաձայնությամբ, Հայաստանում տեսագրում և ձայնագրում է Բեթհովենի սիմֆոնիաները՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։ Նվագախումբն իր «Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնի շրջանակում այս օրերին գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ ձայնագրության համար կատարում է հանճարեղ կոմպոզիտորի Թիվ 1, Թիվ 2 և Թիվ 5 սիմֆոնիաները՝ 9 պլանավորվածից։ Ձայնագրման և տեսագրման աշխատանքներն իրականացվում են Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
14 հոգանոց անձնակազմը, Մարիինյան թատրոնի լավագույն մասնագետների գլխավորությամբ, իր հետ մեր երկիր է բերել բարձրորակ ու գերժամանակակից տեսանկարահանող և ձայնագրող տեխնիկա՝ այդ թվում՝ 2 PTS սարք, ինչպես նաև ժամանել է 5 օպերատոր, որոնք նկարահանումներն իրականացնում են 10 դիրքերից, որպեսզի արդյունքում ստեղծվի բարձրակարգ ձայն ու պատկեր։ Վերջինս էլ իր հերթին կտարածվի միջազգային հարթակներում՝ լավագույնս ներկայացնելով հայաստանյան դասական արվեստը։ Ի դեպ, հենց այս մասնագետներն են ստեղծում հանրահայտ Mariinsky TV-ի ամբողջ արտադրանքը։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիևը համաձայնել և Հայաստան է ուղարկել նման բարձրակարգ մասնագետների՝ «Գրեմիի» առաջադրված ձայնային ռեժիսոր Իլյա Պետրովի, բեմադրող ռեժիսոր Դմիտրի Կազակովի և գլխավոր օպերատոր Արսենիյ Նիկոլաևի ղեկավարությամբ։ Սանկտ Պետերբուրգից ժամանած մասնագետները բարձր են գնահատել նվագախմբի կատարողական մակարդակն և մաեստրո Թոփչյանի վարպետությունը ու նվիրվածությունը, ձայնի և լույսի տեղի մասնագետների հմտությունները և դահլիճի անձնակազմի պատրաստակամությունը․ ի դեպ նրանք Մարիինյան թատրոնի մասնագետներին են աջակցում ձայնագրման ամբողջ ընթացքում։ Շուտով հանրությունը հնարավորություն կունենա տեսնել և լսել արդյունքը: Մենք կունենանք և՛ վիդեո, և՛ աուդիո բարձրորակ արտադրանք, որը պետք է տարածենք տարբեր եղանակներով»,-նշում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանը, ով հենց կազմակերպել է Մարիինյան թատրոնի թիմի այցը Հայաստան։
Հիշեցնենք, որ «Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնը կազմակերպում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնը հարգանքի տուրք է մատուցում հանճարեղ կոմպոզիտորի ժառանգությանը, որը կերտվել էր խավարի դեմ իր հավերժական պայքարի համատեքստում: Փառատոնի շրջանակում արդեն իսկ տեղի է ունեցել երկու սիմֆոնիկ և երկու կամերային համերգ։ 2021 թվականի ընթացքում սպասվում են մի շարք բեթհովենյան համերգներ: Հիշեցնենք, որ ՀԱՖՆ-ը նախատեսում է 2021 թվականին ավարտել Բեթհովենի բոլոր 9 սիմֆոնիաների ձայնագրությունները:
Մարիինյան թատրոնի մասնագետները տեսագրում և ձայնագրում են Բեթհովենի սիմֆոնիաները · Armenian National Music

Top specialists of the Mariinsky Theater tech team videotape and record Beethoven symphonies
The top specialists of the Russian Mariinsky Theater technical staff, one of the largest cultural institutions in the world videotape and record Beethoven symphonies performed by the Armenian National Philharmonic Orchestra. The works are being carried out with the consent of the theater's artistic director and principal conductor Valery Gergiev.
Within the "A Pilgrimage to Beethoven" festival, the orchestra is performing the genius composer's Symphonies No. 1, No. 2, and No. 5 out of 9 planned for recording under the baton of its artistic director and principal conductor, maestro Eduard Topchjan. The process is carried out at Aram Khachaturian Concert Hall.
The 14-member staff led by Mariinsky Theater top specialists has brought high-quality and state-of-the-art video-recording equipment, including 2 PTS devices, as well as 5 cameramen, who shoot from 10 positions, to create a high-quality image and sound. The final product will be distributed via international streaming and distribution platforms, presenting Armenian classical art in the best way possible. It should be noted that these specialists are behind the audio and video production of a famous Mariinsky TV channel.
"It is a great honor for us that the artistic director and the principal conductor of the Mariinsky Theater Valery Gergiev approved visit of his high-quality specialists to Armenia, who carry the process under the direction of a Grammy-nominated sound director Ilya Petrov, a stage director Dmitry Kazakov, and a video engineer Arseniy Nikolayev. Specialists from Saint Petersburg praised the orchestra level of performance, skill, and dedication of  Maestro Topchjan, the professionalism of local sound and light specialists, and the effectiveness of the hall staff who diligently assisted the specialists of the Mariinsky Theater throughout the whole recording. Hopefully soon Armenian and international public will have the opportunity to see and hear the result. We should have high-quality video and audio product, which we will promote and distribute via various electronic streaming platforms, ”- the General Producer of the Armenian National Philharmonic Orchestra Arman Padaryan noted. He has organized the visit of the Mariinsky Theater tech men to Armenia.
“A Pilgrimage to Beethoven” festival is organized by the Armenian National Philharmonic Orchestra with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of RA.
The festival pays tribute to the legacy of the genius composer, which was created in the context of his eternal struggle against darkness. Two symphonies and two chamber concerts have already taken place within the framework of the festival. There will be more Beethoven concerts this year. Let us remind you that ANPO plans to complete recordings of all 9 Beethoven symphonies in 2021.