Կոմիտասի ստեղծագործությունների նոր գործիքավորումները՝ Իզաբել Բայրաքդարյանի մատուցմամբ
Հունվարի 18-ին Սան Ֆրանցիսկոյի Սուրբ Հովհաննես Հայ Առաքելական եկեղեցում ելույթ կունենա Գրեմմիի նախկին հավակնորդ, աշխարհահռչակ սոպրանո Իզաբել Բայրաքդարյանը: Միջոցառումը կրում է «Իզաբել Բայրաքդարյան և ընկերներ. Կոմիտասի 150-ամյակի տոնակատարություն», որտեղ կներկայացվի Կոմիտասի արվեստն իր ողջ գունապնակով: Այս մասին հայտնում է Հայ Առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ արևմտյան թեմը։
Համերգի շրջանակներում կկատարվեն Կոմիտասի հոգեվոր և աշխարհիկ, մանկական և ժողովրդական երգերը՝ նոր գործիքավորմամբ: Ստեղծագործությունները գործիքավորվել են ձայնի ու երգչախմբի և ձայնի ու լարային քառյակի համար:
Բացի Ի. Բայրաքդարյանից, համերգին ելույթ կունենան նաև արտիստներ Լոս Անջելեսից ու Ֆրեզնոյից, Կալիֆորնիայի համալսարանի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Ֆրեզնոյի Coro Vox Aeterna երգչախումբը՝ Ֆրեզնոյի համալսարանի պրոֆեսոր Աննա Հեմբրի ղեկավարությամբ:
Կոմիտասի ստեղծագործությունների նոր գործիքավորումները՝ Իզաբել Բայրաքդարյանի մատուցմամբ · Armenian National Music

New arrangements of Komitas' compositions to be presented by Isabel Bayrakdarian
St. John Armenian Apostolic Church will host a concert by world-renowned, Grammy-nominated soprano Isabel Bayrakdarian on January 18, in San Francisco, Western Diocese of the Armenian Church reports.  This special event, “Isabel Bayrakdarian and Friends: A Musical Celebration of Komitas at 150,” will feature the works of the renowned Armenian composer, ethnomusicologist and conductor Komitas.
The concert will be an all-encompassing celebration of Komitas’s diverse works. It will feature new arrangements of his sacred and secular pieces for choir and solo voice, a collection of children’s songs and prayers and arrangements of folk songs arranged for voice and string quartet.
In addition to I. Bayrakdarian, whose performances and recordings have garnered numerous honors and awards throughout the world, the concert will feature guest musicians from Los Angeles; Fresno; and the University of California, Santa Barbara Department of Music. Among those performing will be the choral ensemble Fresno Coro Vox Aeterna, under the direction of Dr. Anna Hamre, professor of music at Fresno State University.