Ներկայացվել է Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի նամականիշը
Փետրվարի 27-ին ֆրանսիական La Poste-ը կազմակերպել է Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի նամականիշի ներկայացման հանդիսավոր արարողությունը, հայտնում է Ազնավուր Հիմնադրամը։ Վիետնամական ծագումով ֆրանսիացի արտիստ Հոմ Նգույենի նախագծած այս նամականիշի ոգեշնչման աղբյուրն է Ռոժե Կասպարյանի խորհրդանշական լուսանկարը, որտեղ պատկերված է Ազնավուրը՝ 1960-ականներին։
Նամականիշի մարման պաշտոնական արարողությունը նախատեսված է մայիսին՝ Փարիզի ֆիլատելիստական մեծ ցուցահանդեսի ընթացքում։ Նամականիշը հնարավոր կլինի ձեռք բերել այս միջոցառման ընթացքում, այնուհետև՝ 2024 թվականի հունիսի 3-ից, այն հասանելի կլինի որոշ փոստային բաժանմունքներում, ինչպես նաև հատուկ ամրագրմամբ:
Բացման միջոցառմանը մասնակցում էին Սենատի փոխնախագահ Պիեռ Ուզուլիասը, La Poste-ի եվրոպական հատվածի տնօրեն Բրիս Ռոքֆոյը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Միշա Ազնավուրը, անձամբ Հոմ Նգույենը և շատ ուրիշներ:

Stamp for the 100th birthday of Charles Aznavour presented in France
On February 27, La Poste unveiled the commemorative stamp for the 100th birthday of Charles Aznavour. Designed by French artist of Vietnamese origin Hom Nguyen, this stamp is inspired by the iconic portrait of Aznavour captured by Franco-Armenian photographer Roger Kasparian in the 1960s.
The official ceremony of the issue of the stamp is scheduled for May during the Paris Philatelic Fair. The stamp will be available for sale during this event, and then accessible in certain post offices from June 3, 2024, as well as by special reservation.
The unveiling event brought together personalities such as Pierre Ouzoulias, vice-president of the Senate, Brice Roquefeuil, Director of Continental Europe of La Poste, Hasmik Tolmajian, ambassador of Armenia to France, Mischa Aznavour, son of Charles Aznavour , the artist Hom Nguyen himself, and many others.