Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանությունը
Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի նշանակում բանակցային գործընթացից հրաժարում, և որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է Արցախի բնակիչներին համարել իր քաղաքացիները, ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում են: Նման պնդումները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ապրում է իր մտացածին՝ իրականությունից կտրված աշխարհում: Առանց գիտակցելու Արցախի հանդեպ իրենց հավակնությունների անիրավաչափ ու պատրանքային լինելը, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն կարողանա ճեղքել այն արատավոր շրջանը, որում հայտնվել են՝ իրենց հակահայկական քարոզչությամբ, տարածաշրջանի պատմությունը վերաշարադրելու փորձերով և միջազգային իրավունքի նորմերի կանխակալ մեկնաբանմամբ:
Նախ՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները 1991 թվականից ապրում են անկախ, ինքնիշխան պետությունում և չունեն որևէ քաղաքական ու իրավական կապեր Ադրբեջանի հետ: Բաքուն վաղուց կորցրել է Արցախի բնակիչներին իր քաղաքացիները կոչելու նաև բարոյական իրավունքը: Իսկ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի սանձազերծումից հետո, որի ընթացքում ադրբեջանական բանակը նպատակաուղղված գնդակոծում էր քաղաքացիական օբյեկտները և խաղաղ բնակչության դեմ կիրառում էր արգելված տեսակի զենքեր, այդ թվում՝ կասետային զինամթերք, Բաքվի նման պնդումները պարզապես սին ու անիմաստ բառակույտ են դառնում:
Երկրորդ՝ սանձազերծելով հերթական ագրեսիվ պատերազմը և հակամարտությունը կրկին փորձելով լուծել ուժի կիրառման միջոցով` Ադրբեջանը զրոյացրեր է միջազգային միջնորդների բոլոր ջանքերը և մշակումները խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Ստեղծված պայմաններում միայն մեկ ելք է մնում՝ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը, որը տարածաշրջանում կապահովի երկարատև խաղաղություն և կայունություն, ինչպես նաև կբացառի Ադրբեջանի կողմից հերթական պատերազմ սանձազերծելու փորձերը և կկանխի Բաքվի իշխանությունների կողմից մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրագործումը:

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Artsakh Republic
The recent statements by the Azerbaijani President in which he claims to consider the people of Artsakh as his country's citizens despite renouncing any commitment to the peace process puts his cynical objective in full display.
These allegations demonstrate that the military and political class of Azerbaijan remain entirely detached from realities on the ground. By continuing to ignore the fact that their ambitions vis-à-vis Artsakh are both illegitimate and fictional, Azerbaijani authorities will not be able to break the vicious cycle of misleading historical narratives and incomplete interpretation of international law fueled by anti-Armenian propaganda in which they currently find themselves.
Let us first reiterate that the people of the Artsakh Republic have already been citizens of their own sovereign state since 1991 and do not maintain any political or legal ties with Azerbaijan. Baku has definitively lost the moral right to refer to the people of Artsakh as its own citizens when, on September 27, 2020, it launched an invasion that targeted civilians with prohibited cluster munitions and other weapons of terror.
Second, by unleashing yet another war of aggression, in the hopes of solving this issue through force, Azerbaijan has nullified all the efforts of the international mediators in reaching a peaceful conclusion to this conflict. These circumstances leave only one conceivable option: the recognition of the Republic of Artsakh's independence by the International Community. Recognition will ensure long-term peace and stability in the region, and put a stop to attempt by Azerbaijan to unleash yet another war by preventing the authorities in Baku from committing new crimes against humanity.