Միջթանգարանային համագործակցություն Կոմիտասի և Ստեփան Զորյանի թանգարանների միջև
Սեպտեմբերի 4-ին Armenian National Music-ի նախաձեռնությամբ և օժանդակությամբ իրականացվեց միջթանգարանային համագործակցության երկու ծրագիր Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի և Վանաձորի Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարանի միջև: ԿԹԻ-ի աշխատակիցներ Աստղիկ Մարտիրոսյանը և Անի Մուշեղյանը հյուրընկալվեցին Վանաձորի Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարանում։ Նրանց կոմիտասյան կատարումներով ողջունեցին ՎՊՀ-ի «Բիայնա» երգչախումբը (գեղ. ղեկ.՝ Սերգեյ Հարությունյան) և Մ. Թավրիզյանի անվ. արվեստի պետ. քոլեջի շրջանավարտ Անի Տիրացույանը։
ԿԹԻ-ի աշխատակիցները նախ կրտսեր դպրոցականների համար ներկայացրեցին «Կոմիտասը արվեստի գործերում» կրթական ծրագիրը, որի միջոցով երեխաները ծանոթացան Կոմիտասին պատկերող մի շարք քանդակներին և կտավների հետ: Համառոտ խոսվեցին տվյալ նկարների և քանդակների հեղինակների մասին: Երեխաները ծանոթացան Փ. Թերլեմեզյանի, Ե. Թադևոսյանի, Մ. Սարյանի, Ե. Քոչարի, Ա. Հարությունյանի և այլոց, նաև ժամանակակից արվեստագետների կտավներին ու քանդակներին:
Թանգարանի մեծ ու խոտածածկ բակում տեղի ունեցավ ծրագրի հաջորդ՝ «Պատկերիր քո Կոմիտասին» խորագրով բաժինը։ Ցուցադրված աշխատանքների և Կոմիտասի երաժշտության ազդեցությամբ մասնակիցները նկարեցին Կոմիտասին իրենց պատկերացմամբ։ Այնուհետև մեծահասակների համար նախատեսված զրույց-հանդիպման շրջանակներում բանախոսներ Աստղիկ Մարտիրոսյանը և Անի Մուշեղյանը ներկայացրեցին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտահետազոտական կենտրոնի գործունեության ոլորտները։ Հանդիպումն ուղեկցվեց թանգարան-ինստիտուտի հրատարակությունների ցուցադրությամբ:
ANM-ը վստահ է, որ նմանատիպ համագործակցությունները նպաստում են թանգարանների երկուստեք ակտիվ աշխատանքային գործունեությանն և զարգացմանը։
Միջոցառման լուսանկարները կարող եք տեսնել մեր Instagram-ի էջում։

On the initiative of Armenian National Music, two inter-museum programs were implemented between Komitas Museum-Institute and Vanadzor S. Zoryan House-Museum on September 4. Representatives of the Komitas Museum Astghik Martirosyan and Ani Musheghyan were hosted at the Zoryan museum in Vanadzor where choir “Biayna” (artistic director: Sergey Harutyunyan) and the Tavrizyan art college alumni Ani Tiratsuyan welcomed them. First, the employees of the Komitas Museum presented to the young visitors the educational program “Komitas in artworks”, where the children got acquainted with the works of artists and sculptors P. Terlemezyan, Y. Tadevosyan, M. Saryan, Y. Kochar, A. Harutyunyan, as well as works of today’s artists.
The next part of the program entitled "Imagine your Komitas" took place in the big and grassy yard of the museum. Under the influence of Komitas' music, the participants drew Komitas with their own imagination.
Then, within the meeting intended for adults, speakers Astghik Martirosyan and Ani Musheghyan presented the activity of the Komitas Museum-Institute. The meeting was accompanied by the presentation of the Museum-Institute publications.
ANM is convinced that such collaborations contribute to the mutually active work and development of museums.
See more photos from the event on our Instagram.