Հաստատվել է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունը
Հաստատվել է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ ռազմավարությունը և դրա կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագիրը։
Ռազմավարությունը կառուցված է մշակութային ժառանգության և ժամանակակից արվեստի բնագավառների համընդգրկուն վերլուծություններին ուղղված գործիքակազմի և մշակույթի՝ որպես կայուն զարգացման ռեսուրսի դիտարկման և օգտագործման համար անհրաժեշտ միջոցառումների առաջարկների հենքի վրա:
Ռազմավարությունը սահմանում է Հայաստանի Հարապետության կառավարության առաջնահերթություններից և ստանձնած միջազգային պարտավորություններից բխող` մշակույթի ոլորտի զարգացման գերակայությունները, որոնց համաձայն ապահովվելու է․
•Մշակութային ժառանգության պահպանությունը և անխաթար փոխանցումը սերունդներին
•Ստեղծարար ոլորտների զարգացման և ստեղծագործողների կարողությունների դրսևորման ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորումը
•Մշակույթի հասանելիություն և ներառականություն
•Հայաստանի դիրքավորումը որպես համաշխարհային քաղաքակրթական արժեքների կրող և ստեղծող երկիր
Ծրագիրը կարող եք կարդալ
Լուսանկարում՝ Կարին համույթը
Հաստատվել է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունը · Armenian National Music

The 2023-2027 strategy for the preservation, development, and popularization of Armenia's culture is approved
The 2023-2027 strategy for the preservation, development, and popularization of Armenia's culture and the plan of action ensuring its implementation were approved.
The strategy is built on a toolkit for comprehensive analysis of cultural heritage and contemporary art, and proposals for actions needed to consider and use culture as a resource for sustainable development.
The strategy defines the priorities for the development of the culture sector arising from the priorities of the Government of the Republic of Armenia and the assumed international obligations, according to which it will be ensured:
• Preservation of cultural heritage and uninterrupted transmission to generations
• The formation of an institutional environment for the development of creative fields and the manifestation of the abilities of creators