«Սիմֆոնիկ հեքիաթ» ներկայացումները դասական երաժշտությունը մոտեցնում են երեխաներին
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը վերանշանակվել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ազգային դեսպան։ Կրթության միջազգային օրվա շրջանակում տեղի ունեցած վերանշանակման պաշտոնական արարողությանը և դրան հաջորդած պանելային քննարկմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը և «Սիմֆոնիկ ԴասԱ» կրթամշակութային ծրագրի ղեկավար Տաթև Ադամյանը:
Պաշտոնական արարողությանը հաջորդել է «Սիմֆոնիկ հեքիաթներ» խորագիրը կրող պանելային քննարկումը՝ նվիրված դասական երաժշտության կարևորությանը վաղ մանկական տարիքում: «Սիմֆոնիկ հեքիաթներ» կրթական մոդուլը մշակվել է 2025 թվականին՝ «Սիմֆոնիկ ԴասԱ» կրթամշակութային ծրագրի շրջանակում Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ։ Ծրագիրը փորձարկվել է Հայաստանի 5 համայնքում․ այն նպատակ ունի փոքր տարիքի երեխաների համար ընկալելի և ճանաչելի դարձնել դասական երաժշտությունը։ «Սիմֆոնիկ ԴասԱ» կրթամշակութային ծրագիրը հիմնադրվել է մաեստրո Սմբատյանի կողմից՝ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը պանելային քննարկման ընթացքում անդրադարձել է ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրին՝ ընդգծելով՝ դրա հիմքում որակյալ և հասանելի կրթություն է, որն ապահովում է երեխայի բազմակողմանի զարգացում․ «Երեխայի զարգացման գործում անփոխարինելի դերակատարում ունեն արվեստն ու մշակույթը։ Որպես պատասխանատու գերատեսչություն՝ ԿԳՄՍՆ-ի համար շատ կարևոր է բոլոր մակարդակներում արվեստի կրթության հնարավորությունների ընձեռումը ինչպես ֆորմալ, այնպես էլ ոչ ֆորմալ տարբերակներով։ Երեխաները պետք է վաղ տարիքից մշակույթային տարբեր միջոցառումների մասնակցելու, դիտելու, ունկնդրելու հնարավորություն ունենան»:
Արասքսիա Սվաջյանի խոսքով՝ «Սիմֆոնիկ հեքիաթ» ներկայացումները դասական երաժշտությունը մոտեցնում են երեխաներին՝ նրանց մոտ նոր ձևաչափով մեծացնելով հետաքրքրությունը թե՛ երաժշտության, թե՛ հեքիաթների նկատմամբ:
Նրա համոզմամբ՝ հաշվի առնելով համատեղ նախաձեռնության հաջող արդյունքը՝ ծրագրի ավարտից հետո նախադպրոցական կրթության համակարգում հնարավոր է ինստիտուցիոնալ փոփոխություն՝ լավարկելով նաև նախադպրոցական կրթության չափորոշիչը:
Արաքսիա Սվաջյանն առանձնակի կարևորել է նաև նախադպրոցական հաստատություններում անհրաժեշտ պայմանների ու ենթակառուցվածքների ապահովումը. «Ծրագրերն ու գաղափարներն իրագործելի են, երբ կան պատշաճ միջավայր, բավարար պայմաններ ու ենթակառուցվածքներ: Այս ուղղությամբ պետությունը հետևողական աշխատանքներ է իրականացնում. «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում ուսումնական հաստատությունները բարեկարգվում են, ամբողջովին հագեցվում նոր գույքով, այդ թվում՝ երաժշտական կրթության գործիքներով։ Պետությունը կարևորում է նաև մասնագետների խրախուսումը․ ստեղծվում են վերապատրաստման և ատեստավորման հնարավորություններ»:
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը շնորհավորել է մաեստրո Սմբատյանին՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ազգային դեսպան վերանշանակվելու առիթով՝ ընդգծելով արդյունավետ համագործակցության շարունակականության կարևորությունը։
«Ուրախ եմ, որ կրկին վերանշանակվում եմ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ազգային դեսպան, ինչը փաստում է, որ մեր համագործակցությունը երկուստեք արդյունավետ է։ Ինձ համար շատ կարևոր է, որ երեխաների համար արժեք ստեղծելու ևս մեկ հնարավորություն ունեմ»,- ասել է Սերգեյ Սմբատյանը։
«Սիմֆոնիկ հեքիաթ» ներկայացումները դասական երաժշտությունը մոտեցնում են երեխաներին · Armenian National Music

Sergey Smbatyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra and Artistic Director of the Aram Khachaturian International Competition, has been reappointed as a National Ambassador of UNICEF in Armenia.
The official reappointment ceremony, held within the framework of International Day of Education, and the panel discussion that followed were attended by Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksia Svajyan, UNICEF Representative in Armenia Christine Weigand, and Head of the “Symphonic ClassA” educational and cultural program Tatev Adamyan.
The ceremony was followed by a panel discussion titled “Symphonic Tales,” dedicated to the importance of classical music in early childhood. The “Symphonic Tales” educational module was developed in 2025 within the framework of the Symphonic ClassA program, with the support of the Government of Japan. The program was piloted in five communities in Armenia and aims to make classical music accessible and engaging for young children. The “Symphonic ClassA” program was founded by Maestro Sergey Smbatyan with the support of the Ministry of ESCS.
According to Araksia Svajyan, “Symphonic Tales” performances bring classical music closer to children, fostering their interest in both music and storytelling through a new format.
She also emphasized that, considering the successful outcomes of the joint initiative, institutional changes in the preschool education system may be possible after the program’s completion, including improvements to preschool education standards.
Araksia Svajyan also highlighted the importance of ensuring proper conditions and infrastructure in preschool institutions, noting that programs and ideas become viable when supported by an appropriate environment and resources. She added that within the framework of the “300 schools, 500 kindergartens” initiative, educational institutions are being renovated and equipped with new resources, including musical instruments, while opportunities for professional training and certification are also being created.
During the event, Christine Weigand congratulated Maestro Sergey Smbatyan on his reappointment as a UNICEF National Ambassador, emphasizing the importance of continued effective cooperation.
“I am pleased to be reappointed as a UNICEF National Ambassador, which shows that our cooperation is mutually effective. It is very important for me to have another opportunity to create value for children,” said Sergey Smbatyan.