Ֆիզիկական հնրավորությունները ոչինչ են, եթե չունես հոգու թռիչք
Այս տարի հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց ազգային երաժշտության «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային 3-րդ փառատոնը կանցկացվի Գյումրիում։ Փառատոնի հիմնադիրներն են երաժիշտ քույրեր Աննա և Անահիտ Մխիթարյանները, ովքեր շուրջ 4 տարի որպես կամավորներ աշխատում են Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը։Այնտեղ նրանք հիմնել են «Ճախրուկ» մշակութային կենտրոնը,որտեղ մանկատան երեխաներին սովորեցնում են ազգային, հոգևոր երգ -երաժշտություն, ազգային փողային և հարվածային նվագարաններ։
Բացի սովորեցնելը՝ Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը և Գյումրու «Երեխաների տուն» ՊՈԱԿ-ում ազգային և հոգևոր երաժշտության կենդանի կատարման միջոցով տանում են աշխատանքներ ՝նպաստելով հոգեկան առողջության բարելավմանը։
«Ճախրուկ»-ի գաղափարախոսությունն է. «Ֆիզիկական հնրավորությունները ոչինչ են, եթե չունես հոգու թռիչք»:
Արդեն 3-րդ տարին է ինչ կայանում է հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց «Ճախրուկ» ազգային երաժշտության ամենամյա միջազգային փառատոնը: Oգոստոսի 12-ին Գյումրու Վարդանանց հրապարակում փառատոնն առաջին անգամ կհյուրընկալի արտերկրից ժամանած հատուկ կարիքներ ունեցող խմբերի, ինչպես նաև Հայաստանի բոլոր մասնագիտացված մանկատների, խնամքի կենտրոնների, հատուկ կրթահամալիրների, ինչպես նաև անհատ կատարողների։
Յուրաքանչյուր տարի,փառատոնի ժամանակ մասնակիցների և հյուրերի ձեռքով ստեղծվում է Ճախրուկի խորհրդանշական «Հոգու թռիչք» կտավը։ Այս տարի Akneye նախաձեռնությունը միացել է «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային փառատոնին կտավի փոխարեն նկարելու են Akneye-ի քանդակի վրա։

On August 12th, the 3rd annual international festival of the national music of people with special needs, “Chakhruk”, will take place in the city of Gyumri, Shirak province, in the “Vardanants” square.
Children with special needs from abroad, living in the provinces of the Republic of Armenia, and students with special needs from orphanages, care, and cultural centers will take part in the festival.
The special guests of the festival are the founders of the “Nali” free school in France, husband and wife musician Kamil Chalayev and choreographer Sabine Jamet, as well as the Gyumri State Orchestra of Folk Instruments, Founders of “Chakhruk”. Musicians Anna and Anahit Mkhitaryans and composer, pianist Vardan Harutyunyan will perform at the festival with their music.
The main partner of the festival is the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia.
The message of the festival is: “Physical possibilities are worth nothing without a soaring soul”.