Շառլ Ազնավուրի հոբելյանն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում
Նոյեմբերի 7-ից 22-ը Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանի ընթացքում որոշում է ընդունվել Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025թթ. օրացույցում ընդգրկելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ը։
Հայաստանի Հանրապետության կողմից հայտերը ներկայացվել են գործընկեր երկրների հետ համատեղ՝ ստանալով զգալի աջակցություն մի շարք անդամ երկրների և երկրների խմբի կողմից։ Մասնավորապես՝ Ֆրանսահայ հռչակավոր երգիչ, երգահան, դերասան Շառլ Ազնավուրի 100-ամյա հոբելյանի վերաբերյալ հայտը համատեղ կերպով ներկայացվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի կողմից՝ Անդորրայի, Իտալիայի, Լյուքսեմբուրգի, Մոնակոյի, Պորտուգալիայի, Սենեգալի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ ավելի քան 80 անդամ ունեցող ֆրանկոֆոն դեսպանների խմբի աջակցությամբ։ Անվանի կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյանի վերաբերյալ հայտը համատեղ կերպով ներկայացվել է Հայաստանի, Վրաստանի և Ուկրաինայի կողմից՝ ստանալով Կիպրոսի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Լիբանանի և Լեհաստանի աջակցությունը։
Տեղեկանք. 1998 թվականից առ այսօր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 25 հոբելյանական տարեթիվ:
Նախորդ երկամյակի համար հաստատվել էին ՀՀ կողմից ներկայացված Ներսես Շնորհալու մահվան 850-րդ տարելիցի և ՀՀ ազգային կինոկենտրոնի 100-ամյա հոբելյանի հայտերը:

During the 42nd session of the UNESCO General Conference held in Paris on November 7-22, a decision was adopted to include the 100th anniversaries of Charles Aznavour and Sergei Parajanov in the UNESCO Calendar of anniversaries of eminent personalities and important events for the 2024-2025 cycle, MFA reports.
The applications were submitted by the Republic of Armenia jointly with partner countries, having received significant support from a number of member countries and a group of countries. In particular, the application for the 100th anniversary of the famous French singer, composer, and actor Charles Aznavour was submitted jointly by Armenia and France with the support of Andorra, Italy, Luxembourg, Monaco, Portugal, Senegal, and a UNESCO group of francophone ambassadors, which includes more than 80 members. The application for the 100th anniversary of the famous film director Sergei Parajanov was submitted jointly by Armenia, Georgia, and Ukraine, receiving the support of Cyprus, France, Italy, Lebanon, and Poland.
Note: Since 1998, twenty-five anniversaries submitted by the Republic of Armenia have been included in the UNESCO Calendar of anniversaries of eminent personalities and important events.
Two anniversaries submitted by the Republic of Armenia were included in the 850th death anniversary of Nerses IV the Gracious and the 100th anniversary of the National Cinema Center of Armenia.