Բրիտանական և հայկական երաժշտական կամուրջ
Նոյեմբերի 5-ին, ժամը 19:00-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի կունենա «Բրիտանական և հայկական երաժշտական կամուրջ» նախագծի երրորդ համերգը, որը Բրիտանիայի և Հայաստանի միջև մշակութային փոխառնչության և համագործակցության նոր դրսևորում է: Թանգարանի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ միջմշակութային նախագիծը նպատակ ունի հայ հանդիսատեսին ներկայացնել բրիտանական դասական և ժամանակակից երաժշտությունը, ինչպես նաև տարածել հայ մշակույթն աշխարհով մեկ՝ բրիտանացի կոմպոզիտորների շնորհիվ:
Հատուկ այս նախագծի համար բրիտանացի կոմպոզիտորներ, Լոնդոնի Թագավորական ակադեմիայի շրջանավարտներ Ջեյմս Մորիարթին, Ջոզեֆ Հովարդը, Ալիս Հանթերը, Ջոնաթան Վուլգարը ստեղծագործություններ են գրել Վահան Տերյանի, Ավետիք Իսահակյանի, Եղիշե Չարենցի և Վահագն Դավթյանի խոսքերով: Այս ստեղծագործությունները կհնչեն Սոֆյա Սայադյանի (սոպրանո), Պերճ Քարազյանի (տենոր) և Մարգարիտա Սարգսյանի (սոպրանո) կատարմամբ:
Նախագծի այս համերգը նվիրված է Կոմիտասի 150-ամյակին: Համերգը կավարտվի Ջեյմս Մորիարթիի` Եղիշե Չարենցի «Կոմիտասի հիշատակին» պոեմի հիման վրա գրված «Մի այլ երգ» ստեղծագործության պրեմիերայով: Նախագծի հեղինակն է կոմպոզիտոր, դաշնակահար, Լոնդոնի Թագավորական երաժշտական ակադեմիայի շրջանավարտ Արփինե Կալինինան։

The British and Armenian musical bridge
The third concert of the British and Armenian musical bridge concert will take place on the 5th of November at Komitas Museum-Institute. This project involves a dialogue between classical and contemporary music from the UK and Armenia which celebrates creative exchange between these two nations.
According to museum-institute, it presents British musical traditions to Armenian audiences, performed by Armenian musicians, and aims to share Armenian culture around the world with the help of British composers. Thanks to the project, British composers James Moriarty, Joseph Howard, Alice Hunter, and Jonathan Woolgar have created brand new pieces based on Armenian poetry by Vahan Teryan, Avetik Isahakyan, Yeghishe Charents and Vahagn Davtyan which will be premiered by Armenian opera singers, Sofya Sayadyan and Berj Karazian. The concert will commemorate the 150th anniversary of Komitas. It will culminate with the world premiere of James Moriarty’s duet for two sopranos written to mark the 150th anniversary of Komitas, based on the poem ‘‘In memory of Komitas’’ by Yeghishe Charents.
Concert project initiator and organizer is composer, pianist, graduate of the Royal Academy of Music in London Arpine Kalinina.