Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրերի փակման գալա համերգը նվիրված է Պուլենկի 125-ամյակին
Ապրիլի 27-ին, ժամը 19։00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկայանա Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրերի փակման գալա համերգը։ Այն նվիրված է ֆրանսիացի մեծանուն կոմպոզիտոր Ֆրանսիս Պուլենկի 125-ամյակին։
Համերգն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության և Ֆրանսիական ինստիտուտի հետ համատեղ։
Համերգին ելույթ կունենան Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի ընդլայնված կազմը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը։ Դիրիժոր՝ Ֆիլիպ Ամելունգ (Գերմանիա): Մենակատար՝ Ժան-Պոլ Գասպարյան (դաշնամուր / Ֆրանսիա), Գալինա Ցոլակյան (սոպրանո):
Ծրագրում՝ Ֆրանսիս Պուլենկ - Stabat Mater, FP 148, Ֆրանսիս Պուլենկ - Կոնցերտ դաշնամուրի և նվագախմբի համար, դո դիեզ մինոր, FP 146:
Նշենք, որ Ֆրանկոֆոնիա տերմինը առաջին անգամ օգտագործվել է 1880 թվականին` ֆրանսիացի աշխարհագրագետ Օնեսիմ Ղեկլուի կողմից։ Այդ տերմինը նա օգտագործել է նկարագրելու համար այն մարդկանց և երկրները, որոնք խոսում են ֆրանսերեն: Ֆրանկոֆոնիա բառն առաջացել է ֆրանսերեն բառից:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրերի փակման գալա համերգը նվիրված է Պուլենկի 125-ամյակին · Armenian National Music

The Gala Concert of the International Days of Francophonie to be dediated to Francis Poulenc
The Gala Concert of the International Days of Francophonie will take place in the Aram Khachaturian Concert Hall on April 27, at 7 p.m, and will be dedicated to the 125th anniversary of the famous French composer Francis Poulenc.
The concert is organized within cooperation with the RA Ministry of Education,Science, Culture and Sport, the Embassy of the French Republic in RA and the French Institute.
The event will feature the extended State Chamber Orchestra of Armenia, the State Chamber Choir of Armenia, and the Yerevan State Chamber Choir. Conductor: Philipp Amelung (Germany). Soloists: Jean-Paul Gasparyan (piano/France) and Galina Tsolakyan (soprano).
The Gala Concert of the International Days of Francophonie to be dediated to Francis Poulenc · Armenian National Music