Երևանում հայ-հրեական համերգով նշվեց Խանուկան
Դեկտեմբերի 26-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Հայաստանում ապրող հրեական համայնքը տոնական համերգով նշեց ամենասիրված տոներից մեկը՝ Խանուկան:
Համերգից առաջ ազդարարվեց Խանուկայի 5-րդ օրը և ռաբինի ղեկավարությամբ հանդիսավոր կերպով վառվեց խանուկիյայի (ծիսական մոմակալի) 5-րդ մոմը: Մոմավառությունից հետո սկսվեց հրեական և հայկական երաժշտական ծրագրով տոնական համերգը, որը յուրահատուկ հայ-հրեական մշակութային երկխոսություն էր:
«Տոնը տևում է 8 օր, և այսօր վառվեց 5-րդ մոմը: Ցանկանում էինք, որ միջոցառումը տեղի ունենա ոչ թե տոնի առաջին օրը, այլ ավելի ուշ, որովհետև սա հանդիսավոր պահ է: Այն ընտանեկան տոն է, և մենք այդ օրը դուրս ենք հանում մոմակալը կամ լուսամուտագոգի վրա դնում, որպեսզի լույսը սփռվի ամենուր»,-ANM-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ կան երկրներ, որտեղ օրենքով չի կարելի դրսում ոչ մի տեսակի կրակ վառել, սակայն այս օրը շատ երկրներում հրեաներին թույլատրվում է դա անել: Խանուկան տոնվում է աշխարհի բոլոր մեծաթիվ և փոքրաթիվ համայնքներում:
«Քանի որ Խանուկան բոլորի տոնն է, սիրով հրավիրեցինք ինչպես համայնքի ներկայացուցիչներին, այնպես էլ հայ կատարողներին: Համերգը վստահեցինք «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի նախագահ Մարիամ Շահինյանին, քանի որ նա մեր սիրելի ընկերն է և մեծ պրոֆեսիոնալ: Վստահ եմ՝ մարդիկ բավականություն ստացան համեգից: Դահլիճը տրամադրեց ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը, որը մեզ համար շատ գնահատելի է և թանկ: Մենք միշտ փառաբանում ենք Հայաստանը և հայերին: Ցանկանում եմ, որ մեր երկու երկրների բարեկամությունը միշտ այսպես սերտ մնա»,-եզրափակեց Վարժապետյանը:
Տոնական համերգին մասնակցեցին համայնքի արվեստի դպրոցի «Արս Մաժոր» պարախումբը, համայնքի ներկայացուցիչ, երգչուհի Դիանա Առաքելյանը, Ա. Սպենդիարյանի անվան դպրոցի քանոնահարների «Նուռ» համույթը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Ծովինար Հովհաննիսյան), Սոֆի Դևոյանի «Պարի և հոգու թատրոնը», օպերային թատրոնի մեներգչուհի Նարինե Անանիկյանը, Պետական ֆիլհարմոնիայի մեներգչուհի Աննա Պողոսյանը՝ ԵՊԿ պրոֆեստոր Մարգարիտա Սարգսյանի նվագակցությամբ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վյաչեսլավ Մանուչարյանը (կլառնետ) և Երևանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Իրինա Գասպարյանը (սաքսոֆոն) , Ձայնի պահպանման վոկալ-երգչախմբային դպրոցի երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Կարինե Առաքելյան) դպրոցի տնօրեն Հասմիկ Սաֆրազբեկյանի նվագակցությամբ: Վերջինս համերգը եզրափակեց Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Երազ իմ երկիր» և հրեական «Հավա նագիլա» երգերի կատարմամբ:

The Jewish community of Armenia celebrates Khanukah with Jewish-Armenian concert
The Jewish community of Armenia celebrated one of their favorite holidays, Khanukah, օn December 26, at the Komitas Chamber Music Hall.
Before the concert, 5th candle of the khanukiya (liturgical candlestick) was solemnly lit by the rabbi and 5th day of Khanukah was announced.
After the ceremony, a festive concert with a Jewish and Armenian music program began, which was a unique Armenian-Jewish cultural dialogue between the two nations.
“The celebration lasts for 8 days, and today the 5th candle is lit. We wanted the event to take place not earlier because it is a solemn moment. It's a family holiday, and on that day we put the candlestick outside or put it on the windowsill”-Rima Varzhapetyan, president of the Jewish community in Armenia, told ANM.
According to the head of the community, there are countries where the law doesn't allow any kind of fire outside, but on this day in many countries Jews are allowed to do the ritual. Khanukah is celebrated in all large and small communities around the world.
“As Khanukah is everyone's holiday, we have kindly invited community representatives and Armenian performers. The concert was entrusted to Mariam Shahinyan, President of the “Arts Gallery” Cultural Foundation, as she is our dear friend and a great professional. I hope people enjoyed it. The hall was provided by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, which is very valuable for us. We always glorify Armenia and Armenians. I wish the friendship between our nations to remain so close,"-Varzhapetyan concluded.
The festive concert featured “Ars Major” dance group of the community art school, singer Diana Arakelyan, community representative, Ensemble of kanoonists of A. Spendiarian School “Nur” (artistic director Tsovinar Hovhannisyan), Sofi Devoyan's "Dance and Soul Theater", soloist of Yerevan opera Narine Ananikyan and soloist of State Philharmonie Anna Poghosyan (under accompaniment of professor of Yerevan Conservatory Margarita Sargsyan), Honored Artist of RA Vyacheslav Manucharyan (clarinet) and Honored Artist of Yerevan Irina Gasparyan (saxophone), Vocal-Choir School of Voice Protection under the accompaniment of School principal Hasmik Safrazbekyan (artistic director: Karine Arakelyan). The concert culminated with Robert Amirkhanyan's "My dream, my homeland" and Jewish "Hava Nagila" songs performed by the choir.
On the photo: Sofi Devoyan's "Dance and Soul Theater"
The Jewish community of Armenia celebrates Khanukah with Jewish-Armenian concert · Armenian National Music