Սերգեյ Բաբայանի նոր ձայնասկավառակը ճանաչվել է BBC-ի ամսվա լավագույն ձայնագրություն
Դաշնակահար Սերգեյ Բաբայանի նոր ձայնասկավառակը BBC-ի երաժշտական ամսագիրը ճանաչել է որպեսամսվա լավագույն ձայնագրություն։ Նոր ձայնասկավառակում ընդգրկված են Ս․ Ռախմանինովի պրելյուդները, էտյուդները և այլ ստեղծագործություններ։ Այն թողարկվել է Deutsche Grammophon-ի կողմից և վաճառքի է հանվել օգոստոսի 7-ին։
«Չնայած շատ ունկնդիրներ, հասկանալի պատճառներով, կցանկանան կենտրոնանալ իրենց սիրած ստեղծագործությունների վրա, ավելի նպատակահարմար կլինի սկավառակում ընդգրկված բոլոր գործերը լսել որպես մեկ ամբողջական ցիկլ։ Բաբայանն, իսկապես, իր ընտրությունը կատարել է այդ ամենը հաշվի առնելով։ Այսպիսով, յուրաքանչյուր ստեղծագործությամբ մենք ստանում ենք տրամադրության և տեմպի ճիշտ փոփոխություն, իսկ ծրագիրն ընդգծում է ստեղծագործությունների միջև անսպասելի կապ, չնայած կոմպոզիտորը դրանք գրել է կյանքի տարբեր ժամանակահատվածներում»,-նշում է ամսագրի վերլուծաբան Էրիկ Լևին։
Սերգեյ Պրոկոֆևի ստեղծագործությունները, որոնք  երկու դաշնամուրի համար փոխադրել է հայ դաշնակահարը,  ձայնագրվել են Մարթա Արգերիխի հետ 2018 թ-ին և թողարկվել նույն ընկերության կողմից։ «Պրոկոֆև երկուսի համար» սկավառակը մասնագետների կողմից արժանացել է բարձր գնահատականի. «Սկավառակ, որին վաղուց էինք սպասում» (Le Devoir), «Նոր մակարդակի Դաշնամուրային դուետ. Եթե ամբողջ երսժշտությունը լիներ այսպիսին, աշխարհում չէր լինի վիշտը»։
Հիշեցնենք, որ Սերգեյ Բաբայանը Deutsche Grammophon-ի բացառիկ արտիստ է:
Լուսանկարը՝ Ս․ Բաբայանի կայքից
Սերգեյ Բաբայանի նոր ձայնասկավառակը ճանաչվել է BBC-ի ամսվա լավագույն ձայնագրություն · Armenian National Music

Sergei Babayan’s new CD announced "Recording of the Month"
Sergei Babayan’s new CD released by Deutsche Grammophon announced "Recording of the Month" by BBC Music Magazine. Sergei Babayan's debut album on Deutsche Grammophon with a selection of lucid and intimate works by Rachmaninoff, came out on August 7th. The CD includes Preludes, Études-Tableaux etc.
"Although some listeners might understandably want to zone in on their own favourite pieces, it’s a far more worthwhile experience to listen to the album programme right through as a cycle in its own right. Indeed, Babayan has cleverly devised it with this in mind. So although we get suitably varied contrasts in mood and tempo between adjacent tracks, the cumulative effect of the programme as a whole emphasises unexpected connections between works that were composed at different times in the composer’s career",-Erik Levi, the reporter of BBC Music Magazine writes.
Photo credit: Sergey Babayan's official website