Կոմպոզիտորների միության համագումարը՝ հոկտեմբերի 30-ին
Հայաստանի կոմպոզիտորների միության XVI համագումարը կկայանա հոկտեմբերի 30-ին, որի շրջանակներում կկայանա նաև ՀԿՄ նախագահի ընտրությունները։
Ինչպես հայտնում է ՀԿՄ հանրային կապերի բաժինը, սեպտեմբերի 17-ին և 30-ին կայացած ՀԿՄ Վարչության նիստերի որոշումների համաձայն՝ Միության նախագահի թեկնածուները պետք է գրանցվեն համագումարից 10 աշխատանքային օր առաջ (Հոկտեմբերի 17-ին, մինչև ժ. 17:00)՝ այցելելով կոմպոզիտորների միություն:
Սեպտեմբերի 30-ի որոշման համաձայն՝ թեկնածուներն իրենց ծրագրերը պետք է ներկայացնեն հենց համագումարի օրը:

The XVI Congress of the Composers Union of Armenia to be held on October 30
The XVI Congress of the Composers Union of Armenia will be held on October 30, during which the elections for the President of the Union will be held.
As the press office of the Union reports, by to the decisions of the meetings of the Board members held on September 17 and 30, the candidates for the president of the Union must register 10 working days before the congress (on October 17, until 5:00 p.m.) by visiting the Union.
According to the September 30 decision, the candidates must present their programs on the day of the congress.
The XVI Congress of the Composers Union of Armenia to be held on October 30 · Armenian National Music