ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Հայաստանի տարածքից Ադրբեջանի Բարդայի շրջանի ուղղությամբ հրթիռային հարձակման մասին Ադրբեջանի տարածած հայտարարությունը կատարյալ սուտ է. ոչ ՀՀ ԶՈւ-ը, ոչ Արցախի ՊԲ-ն նշված ուղղությամբ որևէ հրթիռ չեն արձակել:
Արդեն մեկ ամիս է, ինչ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ պատերազմ է սանձազերծել Արցախի ժողովրդի դեմ, և դրա ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմի զինանոցի անբաժանելի գործիքակազմ է հանդիսանում հայկական կողմերին հրադադարի խախտման կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելը՝ փորձելով խուսափել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունների տապալման պատասխանատվությունից:
Այդպես եղավ նաև այսօր. ադրբեջանական կողմը կասետային հրթիռակոծման ենթարկեց Արցախի Մարտունու շրջանի Ննգի բնակավայրը, որտեղ ապաստան էին գտել Արցախի այլ հատվածներից տեղահանված խաղաղ բնակիչներ: Հարձակման արդյունքում կան ավերածություններ և վիրավորներ խաղաղ բնակչության շրջանում:
Միևնույն ժամանակ ադրբեջանական կողմը կեղծ լուր տարածեց Բարդա շրջանի ուղղությամբ հրթիռակոծման վերաբերյալ:
Ադրբեջանական կողմի հերթական էժանագին սադրանքը գալիս է հաստատելու այն պարզ փաստը, որ միջազգային վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրումն այլընտրանք չունի: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը համառորեն խուսափում է նման համակարգի ներդրումից:

Statement of the Foreign Ministry of Armenia
Today the Ministry of Defense of Armenia emphasized that the statement issued by Azerbaijan on the missile attack from the territory of Armenia in the direction of the Barda region of Azerbaijan is a blatant lie. Neither the armed forces of Armenia nor the defense army of Artsakh launched any missile in the mentioned direction.
It has been a month since Azerbaijan unleashed a large-scale war against the people of Artsakh. Throughout this period Azerbaijan used falsely accused the Armenia sides of violating the ceasefire to avoid responsibility for failing to comply with the ceasefire agreements reached through the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Today was no exception: the Azerbaijani side shelled with cluster munitions Nngi village of Martuni region in Artsakh, where many civilians, temporarily displaced from a number of other communities, took refuge. The attack resulted in destruction and casualties among the civilian population.
At the same time, the Azerbaijani side has disseminated fake news about the missile attack in the direction of Barda region.
This is yet another cheap provocation by the Azerbaijani side which attests to the fact that there is no alternative to the introduction of the international verification mechanisms. Notably, Azerbaijan persistently rejects the introduction of such mechanisms.