Տենորներ, որոնք ընդմիշտ փոխեցին երաժշտական աշխարհը
Պլասիդո Դոմինգո, Խոսե Կարերաս, Լուչիանո Պավարոտտի․ երեք տենորներ, որոնք իր գործունեությամբ փոխեցին դասական երաժշտության մասին բոլոր պատկերացումներն ու ընկալումները։ Պատահական չէ, որ օպերային արվեստի մասին խոսելիս առաջինը հենց այս արտիստների անուններն են հիշատակվում, քանի որ հենց նրանց շնորհիվ շատերի համար հասանելի դարձավ օպերային արվեստը։
Սկիզբ
Տենորներն առաջին անգամ համատեղ ելույթ ունեցան 1990 թվականի հուլիսի 7-ին՝ Հռոմի Terme di Caracalla-ում՝ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության նախօրյակին։ Նպատակը Կարերասի հիմնադրամի համար դրամահավաքն էր, ինչպես նաև նրա հանդիսավոր վերադարձը օպերային աշխարհ՝ արյան քաղցկեղի դեմ հաջող բուժումից հետո: Համերգային ծրագրում ընդգրկված էին նեապոլիտանական երգեր, հայտնի արիաներ, իսկ առանցքը Nessun Dorma-ն էր՝ Պուչինիի «Տուրանդոտ» օպերայից։
Ռեկորդները
Հռոմում «Երեք տենորների» հաջողությունն անսպասելի և աննախադեպ էր։ Նրանք խփեցին բոլոր հնարավոր ռեկորդները՝ այդ թվում՝ սոպրանո Կիրի տե Կանավայի ռեկորդը, որի ելույթին 1981 թվականի թագավորական հարսանիքի ժամանակ հետևում էր 750 միլիոն մարդ: Երեք տենորները ելույթ ունեցան 6000 հանդիսականի առջև, իսկ ելույթին հեռուստատեսությամբ հետևեց ավելի քան մեկ միլիարդ մարդ։ Համերգը թողարկվեց նաև ալբոմի տեսքով, որը 1991 թվականին արժանացավ Grammy մրցանակի և դարձավ բոլոր ժամանակների ամենավաճառվող դասական ալբոմը։
Հետագա գործունեությունը
Չորս տարի անց եռյակը ելույթ ունեցավ Լոս Անջելեսում՝ 1994 թվականի ֆուտբոլի աշխարհի գավաթի եզրափակչի նախօրեին, որին հետևեց ավելի քան մեկ միլիարդ մարդ։ Տենորները դարձան ֆուտբոլի աշխարհի գավաթի յուրօրինակ խորհրդանիշ և կրկին ելույթ ունեցան Փարիզում 1998 թվականի և Յոկոհամայի 2002 թվականի Ֆուտբոլի աշխարհի գավաթի միջոցառումների շրջանակներում։
Գործունեության ավարտը
2005 թ-ին Պլասիդո Դոմինգոն հայտարարեց եռյակի գործունեության ավարտի մասին։ Պատճառը՝ Լուչիանո Պավարոտտիի առողջական խնդիրներն էին։ Դա միակ ճիշտ որոշումն էր, քանի որ լեգենդար արտիստներն իրոք անփոխարինելի էին։
Սկանդալներ
Եռյակն իր գործունեության 15 տարիների ընթացքում զերծ չմնաց նաև սկանդալներից։ 1990 թվականին Հռոմում իրենց առաջին ելույթի համար Կարերասը, Դոմինգոն և Պավարոտին համաձայնեցին խորհրդանշական գումար ստանալ ալբոմի վաճառքից ստացված հասույթից, որն ուղղեցին բարեգործական հիմնադրամին։ Ալբոմն անսպասելիորեն Decca Records-ին բերեց միլիոնավոր դոլարի շահույթ՝ առաջացնելով որոշակի դժգոհություն տենորների մոտ։ Ինչպես նշվում էր մամուլում, Պավարոտին, որն ուներ Decca Records-ի հետ պայմանագիր, գաղտնի կերպով ստացել է 1,5 միլիոն դոլար գումար, սակայն իտալացի տենորը հերքում է դա՝ ասելով՝ «մենք ոչինչ չենք ստացել»։ Տարիներ անց նրա նախկին մենեջեր Հերբերտ Բրեսլինը գրեց, որ Պավարոտին իսկապես իր գործընկերներից գաղտնի ստացել է 1,5 միլիոն դոլար։
Երեք տենորները հետագայում կանգնեցին նաև Գերմանիայի դատարանի առջև: Գերմանիայի կառավարությունը տենորներին մեղադրում էր հարկերից խուսափելու մեջ։ Նրանց համերգի կազմակերպիչ և մենեջեր Մաթիաս Հոֆմանը, որն այդ ժամանակ տնօրինում էր երգիչների հոնորարները, նույնիսկ դատապարտվեց ազատազրկման։
Քննադատություններ
Տենորները, որոնք գերեցին ողջ աշխարհը, զերծ չմնացին նաև քննադատություններից։ Նրանց մեղադրեցին օպերային արվեստը ցածրացնելու մեջ, ինչին ի պատասխան Դոմինգոն նշեց․ «Մենք չենք հայտարարում, որ օպերա ենք երգում․ մենք երգում ենք արիաներ, էստրադային երգեր, զարզուելլաներ։ Չե՞ք սիրում, մի՛ եկեք համերգներին, բայց մի՛ խանգարեք նրանց, ովքեր գալիս են մեզ լսելու և երջանիկ են»։
Բացի դրանից, երգիչներին մեղադրեցին ոչ թե արվեստին ծառայելու, այլ հսկայական գումարներ աշխատելու մեջ (մեկ համերգից յուրաքանչյուրը ստանում էր 1 միլիոն դոլլար), ինչին ի պատասխան Պավարոտին լրագրողներին տված հարցազրույցում ասաց․ «Մենք վաստակում ենք այնքան, ինչքան արժանի ենք և չենք ստիպում ոչ մեկին մեզ վճարել»։ Իր հերթին Դոմինգոն հավելեց, որ իր կյանքի 30 տարիները նվիրել է օպերային ու, այո՛, արժանի է բարձր հոնորարների։ Կարերասն էլ նշեց, որ փոփ արտիստների, կինոաստղերի ու սպորտսմենների համեմատ իրենք ընդհանրապես բարձր չեն վաստակում։
Նախադեպը
Գրեթե 20 տարի է, ինչ եռյակը դադարեցրել է իր գործունեությունը, սակայն նախադեպ է դարձել տարբեր «Երեք տենորների» ու «Երեք սոպրանոների» ձևարափի համար։ Ամբողջ աշխարհում տենորները ժամանակ առ ժամանակ հանդես են գալիս համատեղ համերգներով, ստեղծվում են կոմերցիոն նախագծեր։
Հայկական նախադեպը․ Հայաստանում նույնպես կայացել է «Երեք տենորների» ձևաչափով համերգ։ 2021 թ․ դեկտեմբերին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տարեմուտի համերգը նշանավորվեց տենորներ Արսեն Սողոմոնյանի, Լիպարիտ Ավետիսյանի և Տիգրան Հակոբյանի ելույթներով։
Նյութը պատրաստեց Սոնա Խաչատրյանը

The Three Tenors were an operatic singing group during the 1990s and early 2000s, consisting of Spaniards Plácido Domingo and José Carreras, and Italian Luciano Pavarotti. It is not by chance that when talking about opera, the names of these artists are mentioned first, because thanks to them opera art became accessible to many people.
The beginning
The trio began their collaboration with a performance at the ancient Baths of Caracalla in Rome, Italy, on 7 July 1990, the eve of the 1990 FIFA World Cup Final․ It was held to raise money for Carreras's foundation, the José Carreras International Leukemia Foundation. It was also a way for his friends Domingo and Pavarotti to welcome Carreras back into the world of opera after undergoing successful treatment for leukemia. The Three Tenors' repertoire ranged from opera to Broadway to Neapolitan songs and pop hits. The group's signature songs included "Nessun Dorma" from Puccini's opera Turandot․
Records
The success of The Three Tenors in Rome was unexpected and unprecedented (over a million people around the world). The TV coverage for The Three Tenors’ Roman performance was highly unusual for classical music. They broke the record of soprano Kiri Te Kanawa at the Royal Wedding of 1981, which was watched by 750 million people around the world. Besides, the recording of the debut concert became the best-selling classical album of all time.
Tenor’s activity
The three subsequently sang together in concerts produced by Hungarian Tibor Rudas and other producers, at Dodger Stadium in Los Angeles to coincide with the final match of the 1994 FIFA World Cup, at the Champ de Mars under the Eiffel Tower during the 1998 FIFA World Cup, and in Yokohama for the 2002 FIFA World Cup. Nearly 50,000 people attended their 1994 concert at Dodger Stadium and Around 1.3 billion viewers worldwide watched it. Zubin Mehta conducted the performances in 1990 and 1994. The Paris concert was conducted by James Levine.
End of activity
In 2005, Plácido Domingo announced the end of the trio's activities. The reason was Luciano Pavarotti's health problems. It was the only right decision because the legendary artists were really irreplaceable.
Scandals
For their concert in Rome in 1990, the singers agreed to accept relatively small flat fees for the recording rights to their concert, which they then donated to charity. Their album unexpectedly reaped millions in profits for Decca Records, causing some resentment on the part of the tenors, who officially received no royalty payments. According to a press, the record company paid Pavarotti on the side, in order to keep one of their top contracted artists content. Pavarotti denied this, insisting: "We got nothing”. A few years later his former agent and manager Herbert Breslin wrote that Pavarotti had indeed secretly received $1.5 million that the other two tenors, who were not under contract to Decca, didn’t receive.
Latter German government accused the tenors of owing large back taxes. Their concert organizer and promoter, Matthias Hoffmann, who was in charge of their taxes at the time, was sentenced to jail time for his role in the alleged tax evasion
Criticism
While the Three Tenors were applauded by many for introducing opera to a wider audience, some opera purists rebuked the group. Domingo responded to critics in a 1998 interview: "The purists, they say this is not opera. Of course, it's not opera, it doesn't pretend to be an opera… We respect it very much when people criticize it. That's fine. They shouldn't come... But they should leave the people who are coming and are happy."
Other critics such as Martin Bernheimer complained that the tenors performed for excessive financial remuneration, rather than art. On their first worldwide tour, each tenor received around one million dollars per concert – unheard of for classical musicians. In a joint interview with his colleagues, Pavarotti responded to complaints about their incomes: "We make the money we deserve. We're not forcing someone to pay us." Domingo added about the world of opera: " For 30 years we have given in blood the best of our lives and our careers. You think we don't deserve money?" Carreras, for his part, stressed how little they made compared to many athletes, pop singers, and movie stars.
The precedent
It's been almost 20 years since the trio ceased its activities, but it became a precedent for different "Three Tenors" and "Three Sopranos" formats. All over the world, tenors perform joint concerts from time to time, commercial projects are created.
The Armenian precedent։ A concert in the format of "Three Tenors" was also held in Armenia. In 2021 In December, the year-end concert of the National Philharmonic Orchestra of Armenia was marked by the performances of tenors Arsen Soghomonyan, Liparit Avetisyan, and Tigran Hakobyan.
Photo: Getty image