Փարիզում բացվել է Շառլ Ազնավուրի հիշատակին նվիրված հուշատախտակը
Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակի առթիվ մայիսի 16-ին Փարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել մեծ արտիստի և հումանիստի հիշատակին նվիրված հուշատախտակի բացման արարողությունը։ Արարողությունը տեղի է ունեցել Փարիզի 9-րդ շրջանի քաղաքապետ Դելֆին Բյուրքլիի և Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան տիկին Հասմիկ Տոլմաջյանի ներկայությամբ։Այս մասին հայտնում է Ազնավուր հիմնադրամը։
Ազնավուրյանների ընտանիքը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին ապրել է Նավարեն 22 փողոցում և իրենց բնակարանում պատսպարել Մելինե և Միսաք Մանուշյաններին, ինչպես նաև Դիմադրության այլ մարտիկների:
Շառլ Ազնավուրն անչափ լավ գիտեր թաղամասի յուրաքանչյուր փողոց, յուրաքանչյուր անկյուն իր համար թանկ էր այստեղ: Իր ողջ կյանքի ընթացքում նա խորապես կապված էր 9-րդ թաղամասի հետ՝ Նավարեն փողոցում ապրելու տարիներից մինչև Օլիմպիա համերգասրահում փառահեղ ելույթների և Ռոսինի փողոցում տեղակայված իր գրասենյակների ժամանակներ։ Սա մի վայր է, որտեղ Ազնավուրն իրեն տանն էր զգում։

A plaque in memory of Charles Aznavour unvailed in Paris
On May 16, to mark Charles Aznavour’s centenary, the town hall of the 9th arrondissement of Paris unveiled a plaque in memory of the great artist and humanist. The ceremony was held in the presence of Mrs. Delphine Bürkli, mayor of the 9th arrondissement of Paris, and H. E. Hasmik Tolmajian, ambassador of the Republic of Armenia to France, Aznavour Foundation announced.
The Aznavourian family lived on the 22 rue de Navarin during the Second World War and clandestinely sheltered Mélinée and Missak Manouchians as well as other resistance fighters at their apartment.
Charles Aznavour was intimately familiar with every street in the district, a place he held dear. From his years residing on Rue de Navarin to the unforgettable moments at Olympia, where he graced the stage with his most magnificent performances, and even to his offices on Rue Rossini, he felt a profound connection to the 9th arrondissement, a place he considered home.