Ռիմա Պիպոյանի և Սերգեյ Ումրոյանի համատեղ նախագծի պրեմիերան՝ Բուլղարիայում
Chaconne in «K» existence․ պարուսույց, բեմադրիչ, ռեժիսոր Ռիմա Պիպոյանի և կոմպոզիտոր Սերգեյ Ումրոյանի առաջին համատեղ աշխատանքն է։ Ժամանակակից բալետն իրականություն է դառնում բուլղարական Պլովդիվի քաղաքապետարանի ContextAir ծրագրի շրջանակում։ «Փորձի փոխանակման շրջանակներում մեկ ու կես ամսով հրավիրված էի Պլովդիվի արվեստների ակադեմիա։ Այստեղ առաջարկեցի միջազգային նախագիծ իրականացնել, որի գաղափարը մեծ սիրով ընդունվեց։ Մի քանի ամիս առաջ «բաց կանչ» հայտարարեցինք և ստացանք ավելի քան հարյուր հայտ։ Դա մեզ համար մեծ անակնկալ էր, քանի որ նախագիծը չէր հոգում արտիստների ճանապարհի և կեցության ծախսերը»,- ANM Media-ի հետ զրույցում նշեց բեմադրության ռեժիսոր Ռիմա Պիպոյանը։ Ներկայացման երաժշտության համար նա որոշեց դիմել կոմպոզիտոր, պրոդյուսեր Սերգեյ Ումրոյանին, որից դեռևս ամիսներ առաջ ստացել էր իր գրած Չակոնան։ Դա էլ դարձավ բալետի հիմքը։
Chaconne in «K» existence ժամանակակից բալետի համաշխարհային պրեմիերան կայանալու է հոկտեմբերի 31-ին՝ Սոֆիայում, այնուհետև՝ նոյեմբերի 2-ին՝ Պլովդիվում։
«Սկզբում նախատեսում էի ընդգրկել վեց պարողի, և հաշվի առնելով նախագծի հանդեպ մեծ հետաքրքրությունը՝ որոշեցի չորսին ընտրել արտերկրից, իսկ մյուս երկուսին՝ Բուլղարիայից, բայց Բուլղարիայում չկա ժամանակակից պարի դպրոց, այստեղ կենտրոնացած են հիմնականում ժողովրդական պարերի վրա։ Արդյունքում որոշում կայացրեցի բեմադրությունն այդ չորս պարողների հետ»։ Նախագծում ընդգրկված պարողներն են Ալբերտո Սերանոն (ԱՄՆ և Իսպանիա), Նաոմի Ալվինոն (Իտալիա), Անդրեա Խուանենան (Ուրուգվայ), Սոֆի Մանուելլա Քեոշկերյանը (Անգլիա)։
Ի՞նչ է Chaconne in «K» existence-ը։ «K» -ը բանալին է (անգլ․ Key բառից,-հեղ), existence-ը` գոյությունը, այսինքն՝ «Գոյության բանալի»։ Այն հիմնված է բարոկկո ոճի կոմպոզիտոր Դիտրիխ Բուքստեհուդեի Chaconne in C Minor BuxWV 159-ի վրա: Այս ժամանակակից բալետային էլեկտրոնային երաժշտությունը գրվել է զրոյից՝ չակոնի օրենքներով, ինչը նոր մոտեցում է երաժշտության աշխարհում։ Այս ստեղծագործությունը Սերգեյ Ումրոյանի առաջին պարային և բալետային ստեղծագործությունն է։ «Ամեն ինչի նպատակը՝ գոյությունն է, որը թելի նման կապում է մարդկանց»։

Chaconne in "K" existence. the world premiere of Armenian ballet in Bulgaria
Chaconne in "K" existence. is the first joint project of choreographer, director Rima Pipoyan, and composer, producer Sergey Umroyan. “In the frame of the ContextAir residency program, I was invited to Plovdiv for a month to give workshops to the students of the dance department of the Academy of Arts in Plovdiv and to create a new performance. For this reason, there was announced an open call for dancers, and as a result of the open call, there were more than 100 applications worldwide. It was a big surprise for us because the project doesn’t cover travel and accommodation costs”,-Rima Pipoyan told ANM Media. The music was written from scratch, especially for this project by the Armenian composer Sergey Umroyan.
The world premiere of the ballet will take place on October 31 in Sofia, and on November 2 in Plovdiv.
“Initially, I planned to include six dancers, and considering the great interest in the project, I decided to choose four from abroad and the other two from Bulgaria, but there is no modern dance school in Bulgaria, they focus mainly on folk dances. The final selection went to the applicants from Italy, USA-Spain, Uruguay and England”. The dancers included in the project are Andrea Juanena (Uruguay), Alberto Serrano (USA-Spain), Naomi Alvino (Italy), and Sophie Manuella Keoshgerian (England).
What is “Chaconne in "K" existence”.There are many chaconnes written in the world, both in the baroque era and in modern times, and it continues to develop. Our chaconne is based on the Chaconne in C Minor BuxWV 159 by the genius baroque composer Dietrich Buxtehude. This modern ballet electronic music was written from scratch according to the laws of the chaconne, which is a new approach in the world of music. This composition is the first dance and ballet experience of the composer Sergei Umroyan. The basic idea of the title Chaconne in “K” existence it is universal existence, life, its continuity and "K" is the key, a basic principle, keystone, or ground rule, which unlocks the answers, and brings forth the truth.
Chaconne in "K" existence. the world premiere of Armenian ballet in Bulgaria · Armenian National Music