Այսօր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի հիշատակի օրն է
Այսօր հայ դասական երաժշտության խոշորագույն գործիչներից մեկի՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի հիշատակի օրն է: Կոմպոզիտորի աճյունն ամփոփված է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից պուրակում:
Կոմպոզիտորի հիշատակի օրը նրա շիրիմի մոտ տեղի է ունեցել խնկարկման և ծաղկեդրման արարողություն: Միջոցառմանը ներկա են եղել անվանի մշակութային գործիչներ, արվեստագետներ, երաժշտաոլորտի ներկայացուցիչներ, անվանի կոմպոզիտորի արվեստի երկրպագուներ:
Անվանի կոմպոզիտորի հիշատակին նվիրված միջոցառումն այս տարի ևս կազմակերպել են Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը և Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը։ Թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանի խոսքով՝ այս տարի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի հիշատակի օրն առանձնացել է բացառիկ երաժշտական իրադարձությամբ․ 98 տարի անց կրկին հնչել է կոմպոզիտոր Լևոն Խոջա-Էյնաթյանի «Թաղման երգը։ Ստեղծագործությունը գրվել է 1928 թվականին և նվիրված է իր սիրելի ուսուցիչ Ա. Սպենդիարյանի պայծառ հիշատակին։ Ստեղծագործությունը կատարել է «Վասիլի Կանդինսկի» քառյակը:

Today is the memorial day of Alexander Spendiaryan
Today marks the memorial day of one of the greatest figures of Armenian classical music, Alexander Spendiaryan. The composer’s ashes are interred in the park adjacent to the Alexander Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre.
On the day of remembrance, a memorial and flower-laying ceremony was held at his grave. The event was attended by prominent cultural figures, artists, representatives of the music sphere, and admirers of the renowned composer’s art.
The commemorative event dedicated to Alexander Spendiaryan was once again organized this year by the Alexander Spendiaryan House-Museum and the Alexander Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre.
According to the museum’s director, Marine Otharyan, this year’s Memorial Day was distinguished by a remarkable musical event: after 98 years, composer Levon Khoja-Eynatyan’s “Funeral Song” was performed once again. The piece was written in 1928 and dedicated to the bright memory of his beloved teacher, Alexander Spendiaryan.