Այսօր Ջազի միջազգային օրն է
Այսօր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նշում է ջազի միջազգային օրը: Ջազի պատմությունը գրված է մարդու արժանապատվության, ժողովրդավարության և քաղաքացիական իրավունքների որոնման մեջ: Այն ուժ է տվել խտրականության և ռասիզմի դեմ պայքարի ժամանակ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հավատում է ջազի ուժին `որպես խաղաղության, երկխոսության և փոխըմբռնման գործիքի: Ահա թե ինչու 2011 թ. նոյեմբերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր խորհրդաժողովը հռչակեց ապրիլի 30-ը որպես «Ջազի միջազգային օր»:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն Ջազի միջազգային օրվա կապակցությամբ իր ուղերձում նշում է, որ ջազի միջազգային օրվա տասերորդ հոբելյանը առիթ է ևս մեկ անգամ ընդգծելու այս հարուստ երաժշտական ​​ավանդույթը: «Այսօր, երբ COVID-19 համավարակը շատ հաճախ սրում է մեր հասարակության լարվածությունը՝ հանգեցնելով նախապաշարմունքների և խտրականության ծննդի, առավել քան երբևէ մեզ պետք է ջազի այս կարևոր գաղափարը՝ մյուսին հարգելու համար: երաժշտությունը երբեք չի դադարել կարծրատիպեր քանդել՝ ստրկությունից ազատություն ստանալու, բաժանությունից երկխոսելու, բոլորին միավորելու, ծագման, սահմանների և դասերի սահմաններից դուրս ՝ երաժշտության և ստեղծագործության մեջ: Ջազը նաև իմպրովիզացիայի ուժ ունի, որը հաղթահարում է բոլոր խոչընդոտները: Այն ժամանակ, երբ բազմաթիվ ճգնաժամեր ընդգծում են մեր հասարակությունների, աշխարհի և միմյանց հետ փոխհարաբերությունների հրատապությունը, ջազի ճկունությունը, հանդգնությունը և լավատեսությունը կարող են ոգեշնչել մեզ այն տոնելու», - ասում է Ազուլեն:
Այսօր "2021 All-Star" ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կազմակերպած առցանց համերգը կներկայացնի ջազի աշխարհի խոշորագույն վարպետների կատարումների պատմական շարքը: Առաջին անգամ, ի Ջազի միջազգային օրվա 10-ամյակի կապակցությամբ, 2021 թ. առցանց համերգը միավորում է աշխարհի երաժիշտներին երկրագնդի մի շարք վայրերից `ցույց տալով այս յուրահատուկ երաժշտության գլոբալ հասանելիությունն ու գրավչությունը:

Today UNESCO celebrates International Jazz Day. The story of Jazz is written into the quest for human dignity, democracy and civil rights. It has given strength to the struggle against discrimination and racism. UNESCO believes in the power of Jazz as a force for peace, dialogue, and mutual understanding and this is why in November 2011, the UNESCO General Conference proclaimed 30 April as "International Jazz Day".
Audrey Azoulay, Director-General of UNESCO, on the occasion of International Jazz Day sends her message, emphasizing, that The tenth International Jazz Day is an opportunity to celebrate once again this rich musical tradition. “At a time when the COVID-19 pandemic all too often exacerbates the tensions in our societies, leading to the resurgence of prejudice and discrimination, more than ever we need this essential invitation from jazz to respect the other.
The power of universality of this music has never ceased to break down barriers,  striving for freedom from slavery, dialogue from separation, uniting all, going beyond origins, borders, and classes, in music and creation. Jazz also holds the strength of improvisation,  which overcomes all obstacles and allows this tradition to renew itself without losing its way. At a time when multiple crises underline the urgency of reinventing our societies, our relationship to the world and to each other,  the flexibility,  audacity, and optimism of jazz can inspire us to celebrate, with Nina Simone, “a new dawn, a new day” Azoulay says.
The 2021 All-Star Global Concert will feature a historic lineup of performances by some of the world’s greatest jazz masters. For the first time ever, in honor of the 10th Anniversary of International Jazz Day, the 2021 Concert showcases artists joining from an array of locations around the world–demonstrating the global reach and appeal of this special music.