«Տուրանդոտ»-ն առաջին անգամ կհամալրի Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի խաղացանկը
Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 29-ին՝ ժամը 19:00-ին տեղի կունենա Ջ.Պուչչինիի «Տուրանդոտ» երեք գործողությամբ օպերայի առաջնախաղը:
Արքայադուստր Տուրանդոտի և Կալաֆի սիրո պատմությունը ներկայացնող օպերայի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունեցել 1926 թվականին Միլանի Լա Սկալա թատրոնում, որից հետո այն տարածում է ստացել աշխարհի տարբեր անկյունների ամենահեղինակավոր համերգասրահներում և թատրոններում: Կալաֆը երիտասարդ արքայազն է, ով փորձում է գրավել արքայադուստր Տուրանդոտի սիրտը, ինչն էլ հաջողվում է իրեն: «Տուրանդոտ»-ը օպերային հիմնական երկացանկի ամենահայտնի ստեղծագործություններից է, որն առաջին անգամ կհամալրի Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի խաղացանկը:
Ներկայացման ստեղծմանն աջակցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Ներկայացման երաժշտական ​​ղեկավար՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյան, Դիրիժոր՝ Հարություն Արզումանյան, բեմադրող ռեժիսոր՝ Վյաչեսլավ Ստորոդուբցև (ՌԴ) Բեմադրության և զգեստների նկարիչ՝ Պյոտր Օկունև:
«Տուրանդոտ»-ն առաջին անգամ կհամալրի Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի խաղացանկը · Armenian National Music

National Opera and Ballet Theater of Armenia to include "Turandot" the repertoire
On July 29, at 7:00 p.m., the three-act opera "Turandot" by J. Puccini will premiere at the National Academic Theater of Opera and Ballet named after A. Spendiaryan.
The world premiere of the opera about the love story of Princess Turandot and Calaf took place in 1926 at the La Scala theater in Milan, after which it spread to the most prestigious concert halls and theaters worldwide. Calaf is a young prince who tries to win the heart of Princess Turandot, which he succeeds in doing. "Turandot" is one of the most famous works of the leading opera repertoire, which will be included in the repertoire of the National Opera and Ballet Theater of Armenia for the first time.
The project is supported by the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Musical director of the performance: Honored Artist of the Republic of Armenia Karen Durgaryan, Conductor: Harutyun Arzumanyan, stage director: Vyacheslav Storodubtsev (RF) Stage and costume designer: Pyotr Okunev.