Գործարկվել է «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի միաձայն որոշմամբ Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուն գրանցվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում: Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Հազար ու մի երգ» հայկական ժողովրդական երգերի մատենաշարի «Աշխատանքային երգեր» հատորի շնորհանդեսը, գործարկվել է «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը:
Որպես թանգարանի ձեռքբերում՝ թանգարանի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը:
«Նախագիծը հնարավորություն է ստեղծում VR ակնոցի միջոցով մուտք գործել Կոմիտաս Վարդապետի՝ Կ. Պոլսում գտնվող բնակարանի աշխատասենյակ: Եռաչափ մոդելավորմամբ ստեղծված վիրտուալ աշխատասենյակի ինտերիերում ներկայացված են Կոմիտասի ռոյալը և ֆիսհարմոնը, անձնական այլ իրեր։ Վիրտուալ շրջայցը հագեցած է ինտերակտիվ բաղադրիչով, ամբողջ ընթացքն ուղեկցվում է Կոմիտասի մասին պատմող տեղեկատվական նյութով, որում հնչում է նաև Կոմիտասի ձայնը։ Մոդելավորումը կատարվել է Կոմիտասի սան Արամ Աստվածատրյանի ձեռքով պատրաստված մանրակերտի հիման վրա: Վերջինս երկար տարիներ աշխատել է Բյուրականի աստղադիտարանում: 2019 թ. Կոմպոզիտորների միությունը մանրակերտը փոխանցել է թանգարանին»,- ասել է Նիկոլայ Կոստանդյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ VR ցուցադրությունն իրականություն է դարձել մասնավոր ընկերության հետ համագործակցությամբ, այս դեպքում՝ «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի:
«Մասնավորի հետ համագործակցությունը ցույց է տալիս համատեղ աշխատանքի արդյունավետությունն ու հեռանկարային բնույթը: Հույս ունեմ՝ այն լավ օրինակ կլինի թե՛ մյուս թանգարանների, թե՛ մասնավոր գործընկերների համար»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ նրա ՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաները, մուտք գործելով մշակույթի ոլորտ, նոր հնարավորություններ են ստեղծում նաև թանգարանների համար՝ կենդանի դարձնելով այցը. «Այցելուները նորովի են բացահայտելու Կոմիտասի աշխատասենյակը, նրա առօրյան մոտիկից ուսումնասիրելու հնարավորություն են ունենալու: Սա հատկապես երեխաների համար անկրկնելի փորձառություն է՝ նրանց գիտելիքը դարձնելով առավել տպավորիչ: Թանգարաններում ինտերակտիվ կրթական ծրագրերի ուսումնական գործընթացի զուգահեռ ընթացքից մեր երեխաները միայն շահելու են»:
«Արդշինբանկ» ՓԲԸ վարչության նախագահ Արտակ Անանյանի խոսքով՝ «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը փոքրիկ ներդրում է ոչ միայն հայ, այլև համաշխարհային արժեք ներկայացնող Կոմիտասի ժառանգությունը հանրահռչակելու նպատակով. «Մեզ համար շատ կարևոր է մեր մշակութային արժեքները պահպանելը և հետագա սերունդներին փոխանցելը, և մեր համագործակցությունը կլինի շարունակական»:
«Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR նախագծի հեղինակ, թանգարանագետ Մարինե Հարոյանի ներկայացմամբ՝ Կոմիտասի աշխատասենյակի մանրակերտը ստեղծվել է ոչ միայն նրա սանի՝ Արամ Աստվածատրյանի հիշողությամբ, այլև օգտագործվել են Կոմիտասի ժամանակակիցների՝ հատկապես Աղավնի Մեսրոպյանի հուշերը: Այն մոդելավորված է Կոմիտասի իրերի հիման վրա, որպեսզի որևէ շեղում չլինի:
Նշենք, որ վիրտուալ ակնոց նախագիծն իրականացվել է ARLOOPA ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ (համահիմնադիր՝ Արման Աթոյան):
Ասուլիսին ներկա էր նաև Արամ Աստվածատրյանի սանը՝ Հենրիկ Սարգսյանը, որը ևս իր վարպետի հետ որոշակիորեն աշխատել է մանրակերտի ստեղծման շուրջ: Ըստ Հենրիկ Սարգսյանի՝ իր վարպետը մանրակերտը ստեղծել է 1968 թ. և ավարտել 1969 թ.՝ ի նշանավորումն Կոմիտասի 100-ամյակի: Ներկայացված է Կոմիտասի՝ Կ. Պոլսի տան աշխատասենյակը:

By the unanimous decision of the UNESCO Executive Board, the collection of works by Komitas Vardapet has been included in the Memory of the World International Register. The presentation of the "Labour Songs" volume of the “A Thousand and One Songs" collection of Armenian folk songs was held at Komitas Museum-Institute, and the VR exhibition “Komitas’ Study” was launched.
Nikolay Kostandyan highlighted the VR exhibition “Komitas's study” as a notable achievement of the museum.
“The project provides an opportunity to access the study of Komitas Vardapet in Constantinople through VR glasses. The virtual study's interior, which was produced using 3D modeling, includes Komitas' piano and physharmonica in addition to other personal items. The virtual tour includes an interactive element and the entire process is enhanced by informative material about Komitas, including recordings of his voice. The modeling was done based on the scale model created by Komitas' student, Aram Astvatsatryan. The latter worked at Byurakan Observatory for many years. In 2019, the Union of Composers donated the scale model to the museum,” said Nikolay Kostandyan.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the virtual exhibition becoming a reality through collaboration with a private company, in this instance “Ardshinbank” CJSC.
“Collaboration with the private sector demonstrates the efficiency and potential of joint work. I hope that both private partners and other museums will find this to be a fine example,” said Minister Zhanna Andreasyan.
According to her, as contemporary technologies permeate the cultural sector, they open up new possibilities for museums and make visits more interactive: “Visitors will discover Komitas' study in a new way and have the chance to learn more about his everyday activities. This is a unique experience, particularly for children, making their knowledge even more impressive. Our children will only benefit from the parallel educational process and interactive educational programs in museums.”
According to Artak Ananyan, Chairman of the Management Board of “Ardshinbank” CJSC, the “Komitas’ Study” virtual exhibition is a small investment aimed at popularizing Komitas' legacy, which represents not only Armenian but also world value: “We must prioritize the preservation of our cultural values and ensure their transmission to future generations. Our collaboration will be ongoing.”
The author of “Komitas’ Study” VR project, museologist Marina Aroyan, stated that the scale model of Komitas' study was created based on the memories of his student Aram Astvatsaturyan, as well as the recollections of Komitas' contemporaries, particularly Aghavni Mesropyan. It is based on Komitas’ items, so there is no deviation.
It should be mentioned that the virtual glasses project was implemented with the technical support of the “ARLOOPA” company (co-founder Arman Atoyan).
Aram Astvatsaturyan's student Henrik Sargsyan who had collaborated with his mentor on creating the scale model also attended the press conference. Henrik Sargsyan stated that his master had created the scale model in 1968 and completed it in 1969 to honor the 100th anniversary of Komitas. Komitas's study in the Constantinople House is introduced.