Արվեստը հասանելի կլինի բոլորին, բայց միայն պատերազմից հետո
«Մի՛ խառնեք արվեստը քաղաքականության հետ», «Երաժշտությունը համամարդկային լեզու է», «Իսկական արվեստը քաղաքականությունից դուրս է», «Մենք՝ երաժիշտներս, աշխարհի քաղաքացիներ ենք», «Արվեստը պետք է հասանելի լինի բոլորին»․ սրանք ամենատարածված արտահայտություններն են, որոնք արվեստասերներն ու լրագրողները լսում են տարբեր ազգության տեր արվեստագետներից։ Առաջին հայացքից ամեն ինչ ճիշտ է, սակայն քաղաքական տարբեր վայրիվերումների ժամանակ, երբ մարդիկ ամենաշատն են ցանկանում լսել մտավորականության խոսքը՝ հենց արվեստն ու քաղաքականությունն են հայտնվում կողք կողքի և արվեստագետը հայտնվում է մեծ ընտրության առջև․ գնալ «Վա բանկ» կամ դուրս չգալ հարմարավետության գոտուց։
Այսպես, ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով առաջին հարվածը ստացավ Վալերի Գերգիևը։ Դիրիժորը, որն ամեն տեղ զբաղեցնում էր տարբեր «գլխավոր» պաշտոններ (գլխավոր դիրիժոր, գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր հրավիրյալ դիրիժոր և այլն) և միջազգային ասպարեզում համարվում էր եղանակ ստեղծող՝ Ռուսաստանի քայլերի դեմ չարտահայտվելու պատճառով հեռացվեց հնարավոր բոլոր պաշտոններից և չեղարկվեցին առաջիկա բոլորհամերգները։ Մյունխենի քաղաքագլուխը նրան տվել էր վերջնաժամկետ՝ մինչև փետրվարի 28-ը, որպեսզի նա դատապարտի ՌԴ նախագահ Վ․ Պուտինի քայլերը, ինչը տեղի չունեցավ և Գերգիևը հեռացվեց Մյունխենի ֆիլհարմոնիկի գլխավոր դիրիժորի պաշտոնից։ Չեղարկվեցին նրա համերգները Մետրոպոլիտեն օպերայում, արվեստագետին զրկեցին Վերբիեյի փառատոնի երաժշտական ղեկավարի, Ռոտերդամի ֆիլհարմոնիկի պատվավոր դիրիժորի կոչումից, Լա Սկալայի ելույթներից և այլն։ Գերգիևը դեռևս 2014 թ-ից աչքի էր ընկնում իշխանամետ պահվածքով և Պուտինի կողմից արժանացել էր պետական բարձր պարգևի։
Օպերային հանրահայտ արտիստ, սոպրանո Աննա Նետրոբկոն, որի ձեռքերում էին գտնվում Եվրոպական բազմաթիվ թարտոններում պրեմիերաներում երգելու մենաշնորհներ, խոսել է պատերազմների դեմ և հայտարարել, որ «Պատերզմը չարիք է և հիմա աղոթելու, այլ ոչ թե երգելու ժամանակն է» (Արցախյան պատերազմի մասին նրա կարծիքը, հասկանալի պատճառով հակառակն էր,-հեղ․)։ Այնուամենայնիվ նրա ելույթները նույնպես տարբեր պատճառներով հետաձգվեցին։ Նետրեբկոյին փոխարինելու է գալու Վերոնիկա Ջիոևան, որը ներկայացումների ավարտից հետո համաձայնվել է ուկրաինական դրոշով խոնարհվել հանդիսատեսի առջև։
Թիրախավորվեց նաև դաշնակահար Դենիս Մացուևը, ով բազմաթիվ բողոքների պատճառով հետաձգեց իր համերգները աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում: «Քաղաքականությունը և արվեստը խառնեց իրար» Մետրոպոլիտեն օպերան՝ դադարեցրեցնելով իր համագործակցությունը Ռուսաստանի Մեծ թատրոնի հետ՝ նույն պատճառներով։
Քաղաքական հակառակ բևեռում հայտնվեց անվանի դիրիժոր, Լոնդոնի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երաժշտական ղեկավար, Եվրամիության երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր, Լիվերպուլի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դափնեկիր դիրիժոր և Ռուսաստանի Սվետլանովի անվան պետական ակադեմիական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Վասիլի Պետրենկոն։ Նա հայտարարություն տարածեց, ըստ որի՝ դադարեցնում է իր ստեղծագործական գործունեությունը Ռուսաստանում այնքան ժամանակ, մինչև չհաստատվի խաղաղություն երկու երկրների միջև։ Արդյո՞ք Պետրենկոն իր որոշումը կայացրել է ինքնուրույն թե ճնշման տակ՝ առայժմ հայտնի չէ։ Այնուամենայնիվ նրա բոլոր եվրոպական համերգները կայանում են նախատեսվածի պես։
Որքա՞ն կտևի յուրաքանչյուր հակամարտություն՝ անհնար է ասել։ Պարզ է ընդամենը մեկ բան․ «արվեստը հասանելի կդառնա բոլորին» միայն պատերազմից հետո՝ փլատակերի մոտ գեղեցիկ և հուզիչ համերգով և «անկախ ամեն ինչից՝ մարդ մնալու կոչով»։

Art will be acceptable to everyone, but only after the war
"Stop mixing politics with art ", "Music is a universal language", "True art is out of politics", "The musicians are citizens of the world", "Art should be accessible to everyone" ․ These are the most common expressions that art lovers and journalists hear from artists of different nationalities. Seemingly, everything is true, but during different political upheavals, when people want to hear the word of the intelligence the most, the art and politics appear side by side and the artist needs to make a decision - to go "All in" or not to leave the comfort zone.
Thus, because of the Russian-Ukrainian war, the first Valery Gergiev dealt to blow. The conductor, who held various "leading" positions everywhere (principal conductor, artistic director, chief guest conductor, etc.), was considered an atmosphere creator in the international arena. The mayor of Munich had given him a deadline of February 28 to condemn Russian President Vladimir Putin. As a result, "Gergiev was banned from the post of chief conductor of the Munich Philharmonic Orchestra. His concerts at the Metropolitan Opera were canceled, the artist also will not appear at Verbier Festival, he was banned from the position of honorary conductor of the Rotterdam Philharmonic, performances at La Scala also were canceled, etc. Gergiev voiced his support for Putin most prominently in 2014 and received Hero of Labor of the Russian Federation prize.
The famous opera artist, soprano Anna Netrebko, who had the monopoly of singing in premieres in many European theaters, spoke out against the wars, declaring that "war is evil, now is the time to pray, not to sing" (her opinion on the Artsakh war is because of just the opposite). However, her performances were also postponed for various reasons. Netrebko will be replaced by Veronica Jioeva, who after the performances agreed to bow in front of the audience with the Ukrainian flag.
The target was also pianist Denis Matsuev, who postponed his concerts on the most prestigious stages of the world due to numerous complaints. "Politics and Art wew Mixed Up" by Metropolitan Opera, which ended up the collaboration with Russia's Bolshoy Theater.
In the opposite political pole appeared the famous conductor, Music Director of the Royal Philharmonic Orchestra and Chief Conductor of the European Union Youth Orchestra, Artistic Director Designate of the State Academic Symphony Orchestra of Russia (“Evgeny Svetlanov”) Vasily Petrenko. He issued a statement according to which he decided to suspend his work in Russia, including all future commitments as Artistic Director of the State Academic Symphony Orchestra of Russia ‘E.F.Svetlanov’, until peace has been restored. It is not yet known whether Petrenko made his decision independently or under pressure. Nevertheless, all his European concerts are not postponed.
It is impossible to say how much each conflict will last. Only one thing is clear: "Art will be acceptable to everyone" only after the war, with a beautiful, moving concert near the ruins, under the slogan " To stay a human despite everything".