Հայտնի են Գոհար Գասպարյանի անվան համահայկական մրցույթի հաղթողները
Նոյեմբերի 21-ից դեկտեմբերի 14-ը Երևանում անցկացվեց Գոհար Գասպարյանի անվան մեներգիչների (դասական երգեցողություն) համահայկական մրցույթը: Այն իրականացրեցին Հայաստանի երաժշտական ընկերությունը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:
Մրցույթն այս տարի նվիրված էր ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Պետական մրցանակի դափնեկիր, պրոֆեսոր Գոհար Գասպարյանի ծննդյան 95-ամյակին:
Մրցույթն անցկացվում էր շնորհալի երգիչ-երգչուհիների բացահայտման, նրանց մասնագիտական ներուժի խթանման, հետագա գործունեության ծավալման և տաղանդի դրսևորման, ինչպես նաև հայ օպերային արվեստի երախտավորների հիշատակն արժևորելու նպատակով: Մրցույթի հաղթողների համար (արական և իգական ձայների համար  անհատական) սահմանվել էին մրցանակներ և «Գոհար Գասպարյան» արձանիկ-մրցանակ, որը հեղինակել է քանդակագործ Նուռը:
Արական ձայներում առաջին մրցանակի արժանացան Ակսել Դավեյանը և Գրիշա  Մարտիրոսյանը,  իգական ձայնում՝ Էլեն Եղիազարյանը և Մարիաննա Հովհաննիսյանը: Երկրորդ մրցանակը արական խմբում կիսեցին Հովհաննես Անդրեասյանը և Տիգրան Հակոբյանը, իգական խմբում լավագույնը ճանաչվեց Լուսինե Ստեփանյանը: Երրորդ մրցանակը բաժին հասավ Արսեն Գևորգյանին, Մարգարիտա Սարգսյանին և Նելլի Սարգսյանին: Մրցույթի լավագույն կոնցերտմայստեր ճանաչվեց Վարդան Գյոդակյանը: Բացի գլխավոր մրցանակից, մասնակիցներն արժանացան նաև տարատեսակ այլ մրցանակների և դիպլոմների:
Մրցույթի գալա համերգը կայացավ հայ մեծանուն երգչուհու ծննդյան օրը՝ դեկտեմբերի 14-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Գոհար Գասպարյանի ծննդյան 95-ամյակին նվիրված մեներգիչների համահայկական մրցույթին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել 28 երգիչ-երգչուհիներ՝ հանրապետության երաժշտական, արվեստի քոլեջների, պետական կոնսերվատորիայի ուսանողներ, ասպիրանտներ, ինչպես նաև Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդ արտիստներ:

Gohar Gasparyan Pan-Armenian solo singing competition (Classical singing) was held in Yerevan from November 21 to December 14. It was organized by Armenian Music Society, The Opera and Ballet National Academic Theater named after Alexander Spendiaryan and Yerevan Komitas State Conservatory with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
This year's competition was dedicated to the 95th anniversary of Professor Gohar Gasparyan, People's Artist of the USSR, laureate of the State Prize.
The competition was held to reveal talented singers, promote their professional potential, further their activities and talent, as well as to give a tribute to the Armenian opera artists. The winners of the competition (individual for male and female) awarded prizes and a statue “Gohar Gasparyan” created by Nur.   The first prize winners in the male group were Aksel Daveyan and Grisha Martirosyan, in the female group - Elen Yeghiazaryan and Marianna Hovhannisyan. Hovhannes Andreasyan and Tigran Hakobyan shared the second prize in the male group. Lusine Stepanyan was awarded the silver medal in the female group. The third prize took Arsen Gevorgyan, Margarita Sargsyan and Nelly Sargsyan. Vardan Gyodakyan was recognized as the best concertmaster of the competition. In addition to the main prize, the participants were awarded different awards and diplomas.
The gala concert of the competition took place on the 14th of December at the Opera and Ballet National Academic Theater named after Alexander Spendiaryan.
28 singers - students of the music, art colleges, State Conservatory, postgraduate students, as well as young artists of the National Opera participated in the competition.