Աշխարհահռչակ դիրիժոր Գուստավո Դուդամելը հրավիրվել է Երևան
Լոս Անջելեսի «Հոլիվուդ բոուլ»-ում («Hollywood bowl») կայացած համերգից հետո տեղի է ունեցել Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար, աշխարհահռչակ դիրիժոր Գուստավո Դուդամելի և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանի նախատեսված հանդիպումը: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Քննարկվել են մաեստրո Դուդամելի և Վենեսուելայի Սիմոն Բոլիվար երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք հյուրախաղերին առնչվող խնդիրները:
Հանդիպման ընթացքում Գոշ Սարգսյանն աշխարհահռչակ երաժշտին է փոխանցել Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի պաշտոնական հրավերը՝ Երևանում անցկացվելիք միջազգային երաժշտական փառատոնի ընթացքում բացօթյա համերգային ծրագրով հանդես գալու առաջարկով:
«Քաղաքային մշակույթի նոր միջավայր ձևավորելու, Երևանը որպես համաշխարհային մշակութային գործընթացների գործուն մասնակից դիրքավորելու հանձնառության ճանապարհին քաղաքապետարանն իրականացնում է հանրության համար բարձրարժեք մշակութային-իրադարձային միջոցառումներ, որի մեկնարկը տրվեց այս տարվա հունիսին՝ Թումոյի այգում Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված բալետային բացառիկ երեկոների իրականացմամբ»,-նշել է Գոշ Սարգսյանը:
Փառատոնային մշակույթը խթանելու համար Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է անցկացնել բազմաժանր նոր ծրագրեր և միջոցառումներ, ապահովել դրանց հասանելիությունն ու մատչելիությունը՝ մայրաքաղաքի բնակիչների, հյուրերի և զբոսաշրջիկների համար: Այդ նպատակով քաղաքապետարանն առաջիկայում ձեռք կբերի բեմական և լուսաձայնային գերժամանակակից անհրաժեշտ տեխնիկա:

World famous conductor Gustavo Dudamel Is invited to Yerevan
After the concert at “Hollywood Bowl”, in Los Angeles, the meeting of the head of Yerevan Municipality Department of Culture and Tourism Gosh Sargsyan with the artistic director of the Los Angeles Philharmonic, world-famous conductor Gustavo Dudamel was held, the press office of Yerevan Municipality reports.
The issues related to the concert tour of Maestro Dudamel and the Simon Bolivar Symphonic Orchestra of Venezuela to be held in Yerevan next year were discussed.
During the meeting, Gosh Sargsyan handed the eminent musician the official invitation of Yerevan Deputy Mayor Tigran Avinyan to perform at the international open-air music festival to be held in Yerevan.
“Yerevan Municipality undertakes the organization of valuable cultural events to form a new cultural environment in the city, to make Yerevan a participant of the global cultural processes, and the start was given this June in Tumo park with exclusive series of ballet performances dedicated to Aram Khachatryan’s 120th anniversary”, said Gosh Sargsyan.
To give a new impetus to festival culture Yerevan Municipality anticipates holding multi-genre programs and events, to make them accessible for townspeople, guests of the capital, and tourists. With this aim, the Municipality plans to purchase the necessary stage and audio and lighting equipment.