«Երևանի բալետ ֆեստ»-ը՝ քաղաքի մշակութային նոր խորհրդանիշ
Երևանի բալետային փառատոնն ամփոփեցին Թբիլիսիի Զ. Պալիաշվիլու անվան օպերայի ու բալետի թատրոնի արտիստները: Ծրագրում դասական ու նեոդասական բալետային համարներ էին:
«Երևան բալետ ֆեստ»-ը կյանքի կոչվեց Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հետ համատեղ:
Փառատոնն այս տարի համախմբեց ավելի քան 40 հազար հանդիսատեսի: Այն մշակութային իրական հրավառություն էր Երևանում, որը դառնալու է ավանդական ու ամենամյա՝ արդեն հաջորդ տարի հռչակավոր նոր անուններ հյուրընկալելու վստահությամբ:

“Yerevan Ballet Fest” as a new symbol of the city’s culture
The flamboyant ballet atmosphere was reigning in Yerevan for four days. On the last day of Yerevan Ballet Fest, Tbilisi Opera and Ballet Theatre after Z.Paliashvili was on stage to perform classical and neoclassical ballet episodes.
“Yerevan Ballet Fest” has been initiated and accomplished by Yerevan Municipality in collaboration with the National Academic Theatre of Opera and Ballet after A.Spendiaryan. This year the festival brought together more than 40 thousand spectators.
The festival has become a real cultural firework in Yerevan which will grow into an annual tradition: next year new famous names will be hosted in our hospitable city.