Երևանում կանցկացվի բալետի բացօթյա փառատոն
Հունիսի 2-5-ը մայրաքաղաքում կանցկացվի «Երևանում բալետ ֆեստ»-ը: Ինչպես նշում է Երևանի քաղաքապետարանը, չորս օր մայրաքաղաքը կգունավորվի դասական թատերարվեստի պարային խճանկարով: Նախագիծն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ:
Բացօթյա բալետային փառատոնին Երևանում հանդես կգան Բորիս Էյֆմանի Սանկտ Պետերբուրգի ակադեմիական բալետի թատրոնը, Թբիլիսիի Զ. Պալիաշվիլու անվան օպերայի ու բալետի և Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնները:
«Ծավալային առումով մեկ, մեկուկես անգամ գերազանցում է այս տարվա փառատոնը: Մենք շարունակելու ենք ամենը՝ բարձրարժեք արվեստը հասանելի դարձնելու մեր բնակչությանը: Սպասվում է բալետային իրական հրավառություն»,-նշում է Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը:
Նախագծի իրագործումն այս տարի հնարավոր է դարձել նաև Անգլիայի ազգային բալետի հյուրախաղերի ընթացքում տոմսերի վաճառքից գոյացած հասույթի շնորհիվ:
«Այս փառատոնը կարևոր էլեմենտ է մեր քաղաքի կյանքում: Եվ կարևոր է շատ, որ այս ամենը հասանելի է մեր համաքաղաքացիներին բոլորովին անվճար»,-ասում է լ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կարեն Դուրգարյանը:
Երևանյան բալետային օրերը 2023-ից հետո մշակութային ամենասպասված իրադարձություններից են: Հանդիպման վայրը՝ անփոփոխ՝ Թումանյանի անվան զբոսայգում: Ներկայացումների սկիզբը՝ 20:00-ին: Հանդիսատեսին այս տարի սպասում է նաև հետաքրքիր անակնկալ՝ առավել հարմարավետ վայելելու երեկոները:
«Մենք պատարստել ենք հատուկ բարձեր՝ պայուսակներով, որոնք կբաժանվեն մեր հանդիսատեսին»,-նշում է Գոշ Սարգսանը:
Մշակութային բացառիկ նախագծերը Երևանը դարձնում են տարածաշրջանի մշակութային կենտրոն:

Open-air ballet festival to be held in Yerevan
“Yerevan Ballet Fest” to be held in Yerevan on June 2-5. For four days Yerevan will be feeling the vibes of classical ballet art. The project is fulfilled due to the Yerevan Municipality initiative. The open-air ballet festival hosts Saint Petersburg Boris Eifman Ballet, Z.Paliashvili Opera and Ballet Theater of Tbilisi and the National Academic Theatre of Opera and Ballet after A.Spendiaryan.
According to the head of Yerevan Municipality Culture and Tourism Department Gosh Sargsyan, this year’s festival is unprecedented. The city authorities take all efforts into making high culture more available to people. The head of the Department promises that spectacular ballet fireworks await those who are fond of this kind of art.
This year's implementation of the project was also made possible thanks to the proceeds from the sale of tickets during the tours of the English National Ballet.
Maestro Karen Durgaryan pointed out that the festival is important for the city’s cultural life, particularly considering the free performances.
Yerevan Ballet Days are among the most awaited cultural events.
So, the place of meeting is unchanged – park after Tumanyan. The show starts at 8:00 p.m.
Gosh Sargsyan added that they had prepared a surprise for the audience: special pillows will be handed out to spectators to make the evenings more enjoyable and comfortable.
The exclusive cultural events turn Yerevan into a regional cultural center. Yerevan Ballet Fest is waiting for everyone to share their magic and emotions.