Երևանյան միջազգային բալետային փառատոնին ներկա էր մոտ 100.000 հանդիսատես
Հունիսի 6-13-ը Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ կայացավ երևանյան միջազգային բալետային փառատոնը, որի ընթացքում հայ հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ վայելելու բալետային հանրահայտ ներկայացումները` առաջատար արտիստների մասնակցությամբ։
Բալետային երեկոների մեկնարկը տվեց Մոսկվայի լեգենդար Բոլշոյ թատրոնը` «Ժիզել» և «Գալա բալետ» ներկայացումներով։ Սանկտ Պետերբուրգի հանրաճանաչ Մարիինյան թատրոնն էլ հանդես եկավ «Շոպենիանա» և «Շահերեզադա» բալետային ներկայացումներով։ Երեկոյի ընթացքում ներկայացվեցին Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետային ստեղծագործությունները։
Բալետային օրերը եզրափակեց Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը` հանդես գալով «Բոլերո X» և «Սրբազան գարուն» ներկայացումներով։
Շուրջ 100.000 հանդիսատես հինգ օր շարունակ բաց երկնքի տակ վայելեց բարձր արվեստով հագեցած երևանյան երեկոները:

The Yerevan International Ballet Festival took place from June 6 to 13, initiated by the Mayor of Yerevan. The festival provided Armenian audiences with a rare opportunity to experience world-renowned ballet performances presented by distinguished international artists.
The festival opened with iconic performances by the legendary Bolshoi Theatre of Moscow, presenting "Giselle" and "Gala Ballet". Next, the Mariinsky Theatre of Saint Petersburg captivated the audience with prominent performances of "Chopiniana" and "Scheherazade". Aram Khachaturian's famous ballets "Spartacus" and "Gayane" were also presented.
The festival concluded with performances by the Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan, featuring "Bolero X" and "The Rite of Spring".
During the five-day festival, nearly 100,000 people enjoyed high-level art under the open sky in Yerevan.