Zildjian-ն իր 400-ամյակի կապակցությամբ գործիքներ է նվիրել Հայաստանին
Հայտնի Zildjian ընկերությունը, System of a Down ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանի համահիմնադրած հայկական երաժշտական տեխնոլոգիական ԱԱԱ Աուդիո ընկերության նախաձեռնությամբ, հարվածային գործիքներ է նվիրում Երևանի կոնսերվատորիային և նվագախմբերին իր 400-ամյակի կապակցությամբ:
Պատմական այս նվիրատվությունը ներառում է ավելի քան 20 Zildjian ծնծղաներ, ինչպես նաև տասնյակ այլ հարվածային փայտիկներ, մուրճեր և այլ աքսեսուարներ Zildjian, Vic Firth և Balter ընկերություններից: Վերջիններս ձեռք են բերվել Zildjian-ի կողմից համապատասխանաբար 2010 և 2018 թվականներին:
«Նշելով Zildjian ընկերության 400-ամյակը, մեր ընտանիքը ցանկանում էր հարգանքի տուրք մատուցել իմ պապիկի հայկական ժառանգությանը: Նվիրելով ծնծղաներ Հայաստանի հայտնի կոնսերվատորիային և նվագախմբերին՝ մենք կատարում ենք այն, ինչ պապիկս անշուշտ կցանկանար անել», - ասաց Zildjian ընկերության գործադիր տնօրեն և նախագահ Քրեյգի Զիլջճյանը, հավելելով. «Ես համոզված եմ, որ հայկական երաժշտական համայնքը կգնահատի այս նվիրատվությունը՝ հայկական անուն կրող ծնծղաները, որոնք այժմ արտադրվում են ԱՄՆ-ում»:
Պատմական հավաքածուն նախատեսված է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի և հայկական հինգ նվագախմբերի համար, այդ թվում՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնի, Հայաստանի պետական կամերային և Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբերի համար:
«ԱԱԱ Աուդիո ընկերության առաքելությունն է բացահայտել Հայաստանի երաժշտական ներուժը միջազգային ասպարեզում», - ասաց ընկերության համահիմնադիր և գործառնական տնօրեն Գևորգ Մնացականյանը: ԱԱԱ Աուդիոն մասնագիտացված է երաժշտության արտադրության համար նախատեսված պրոֆեսիոնալ մակարդակի ծրագրերի՝ վիրտուալ ստուդիո տեխնոլոգիա (VST) գործիքների արտադրության, ինչպես նաև ֆիլմերի, հեռուստատեսության և վիդեոխաղերի համար ստեղծագործող պրոֆեսիոնալ կոմպոզիտորների համար հեռահար ձայնագրման ծառայությունների մատուցման ոլորտում:
«Այդ առաքելությունն կյանքի կոչելու համար մենք պետք է համոզված լինենք, որ նվագախմբերին հասանելի գործիքները համապատասխանում են պրոֆեսիոնալ կոմպոզիտորների կողմից ակնկալվող կատարման որակին»:
«Դժվար է գերագնահատել պրոֆեսիոնալ, բարձրորակ գործիքների կարևորությունը նվագախմբում, որոնք կատարողականության որակի անբաժանելի մասն են: Zildjian-ի նվիրատվությունը հատկապես խորհրդանշական է, քանի որ այն համընկնում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի նախօրեին և խոստանում է բարձրացնել երաժիշտներին նոր կատարողական բարձունքների», - ասաց նվագախմբի գլխավոր տնօրեն Նորայր Նազարյանը:
Նվիրատվությունը հնարավոր դարձավ Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Էնթոնի Ջ. Բարսամյանի և աշխարհում ամենամեծ հայկական ոչ առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) առատաձեռն աջակցությամբ:
«Zildjian ընտանիքն առանձին հաստատություն է երաժշտության աշխարհում ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում: Մեզ համար մեծ պատիվ է նրանց աջակցությունը մեծ հայկական ընտանիքի մաս հանդիսացող Հայաստանի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբերին: Ամերիկայի հայկական համագումարը և աշխարհով մեկ սփռված համայնքներն իրենց երախտագիտությունն են հայտնում Zildjian ընտանիքի դարավոր ներդրումների համար», - ասաց պարոն Բարսամյանը:
Գործիքները ներկայացվեցին կոնսերվատորիային և նվագախմբերին պաշտոնական հանձման արարողության ժամանակ, որը կազմակերպվեց ԱԱԱ Աուդիո ընկերության կողմից ՀԲԸՄ Հայաստանի դահլիճում և որին մասնակցեցին տեղական մամուլի ներկայացուցիչները:

Zildjian gifts instruments to Armenia in honor of its 400th anniversary
The renowned Zildjian company, on the initiative of the Armenian music technology company AAA Audio, co-founded by Serzh Tankian, the lead singer of the rock group System of a Down, donates percussion instruments to the Yerevan Conservatory and orchestras on the occasion of its 400th anniversary.
This historic contribution includes over 20 Zildjian cymbals and dozens of different drumsticks, hammers, and accessories from Zildjian, Vic Firth, and Balter. Zildjian acquired the latter two in 2010 and 2018, respectively.
"To commemorate the 400th anniversary of the Zildjian, my family wanted to pay honor to my grandfather's Armenian roots. By donating cymbals to the conservatory and famous orchestras in Armenia, we are doing what my grandfather would have wanted to do," said Craig Zildjian, CEO and President of Zildjian, adding: "I am confident that the Armenian musical community will appreciate this donation of cymbals bearing an Armenian name that are now manufactured in the United States.
The historical collection is donated for Yerevan Komitas State Conservatory and five Armenian orchestras: National Philharmonic of Armenia, State Symphony of Armenia, A. For the Spendiaryan Academic Theater of Opera and Ballet, State Chamber Orchestra of Armenia, and State Jazz Orchestra of Armenia.
"The mission of AAA Audio Company is to discover Armenia's musical potential in the international arena," stated Gevorg Mnatsakanyan, the company's co-founder and operational director. AAA Audio focuses on producing high-level music production software, virtual studio technology (VST) tools, and remote recording services for professional composers who write music for movies, television, and video games.