Տաթև Ամիրյանի մենահամերգը` Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում
Հունիսի 19-ին, ժամը 19:00-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում կկայանա ամերիկաբնակ դաշնակահար, կոմպոզիտոր Տաթև Ամիրյանի մենահամերգը։ Ինչպես Armenian National Music-ին հայտնեց Ամիրյանը, ծրագրում ընդգրկված են վերջին տարիներին գրված իր դաշնամուրային 12 ստեղծագործությունները («Լուսաբացի սպասում, «Չորս էսքիզ» դաշնամուրի համար, «Թախիծ», “Berkano”, «Տան կարոտ», “Ortus”, «Արձագանքներ մանկությունից», «Վեց պատկեր» դաշնամուրի համար)։ Մուտքն ազատ է:
Տաթև Ամիրյանը Հայաստանում վերջին անգամ ելույթ է ունեցել 2015-ին, Նարեկացի արվեստի միությունում՝ «Հանդիպում կոմպոզիտորի հետ» համերգաշարի շրջանակներում, որտեղ կատարել է իր հեղինակային ստեղծագործությունները։

Tatev Amiryan's solo concert to be held at Komitas Museum-Institute
On June 19, Komitas Museum-Institute will host Armenian-American pianist, composer Tatev Amiryan's solo concert. As Amiryan told Armenian National Music, the program includes her 12 piano compositions written in recent years (“Waiting for the Dawn”, “Four Sketches” for piano, “Tristesse”, “Berkano”, “Hiraeth”, “Ortus”, “Echoes From Childhood”, Six Pictures for piano). The concert starts at 7:00 pm, admission is free.
Tatev Amiryan now lives in the USA. The last time she performed in Armenia in 2015, at the Naregatsi Art Institute, within the "Meeting with a Composer" concert series, where she presented her own works.
More about Tatev Amiryan here.
photo by George Retelas